Dnes je 3. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

„Heil Hitler, Heil Trump!“ Divák hry Šumař na střeše chtěl kritizovat politiku amerického prezidenta

18. 11. 2018, -jg- |  Svět

BALTIMORE – Posilněn pár sklenkami vína, Anthony Derlunas způsobil v baltimorském divadle Hippodrome Theatre pozdvižení, když začal pokřikovat „Heil Hitler, heil Trump!“ a přitom hajlovat. Později se omluvil a své chování svedl jednak na alkohol a jednak na skutečnost, že během představení Šumař na střeše, jehož děj se odehrává za protižidovských persekucích v carském Rusku, a jen dva týdny poté, co bylo v pittsburské synagoze postříleno 11 lidí, chtěl pouze kritizovat amerického prezidenta Donalda Trumpa a protestovat tak proti jeho imigrační politice. „Snažil jsem se přirovnat Trumpa k Hitlerovi, protože hraje na obavy lidí, a – a nějak se to zvrtlo,“ řekl ve středu 14. listopadu médiím poté, co jej policie z divadla vyvedla. „Teď mi dochází, jak zraňující to bylo v tom, že se to zvrtlo do antisemitismu. Nemám v sobě žádnou nenávist,“ dodal.

Osmapadesátiletý Derlunas řekl, že závěrečná část prvního dějství – kde na židovské svatbě vypukne protižidovský pogrom – mu připomněla Trumpovu protiimigrační politiku, která volá po masových deportacích a postavení zdi na jižní části hranic USA. Takže během přestávky, kdy se posilnil vínem, které mu mělo zatemnit logické uvažování, se postavil na balkon, kde měl své místo, a zahrál své vlastní představení – které se zanedlouho stalo předmětem virálně se šířících videí i policejního vyšetřování.

Derlunas křičel „Heil Hitler! Heil Trump!“ a začal dělat nacistické pozdravy. Někteří lidé se přitom rychle zvedli ze svých míst a utíkali k východovým dveřím. Někteří si zjevně mysleli, že by po takovém „představení“ mohl následovat masakr podobný, jako byl ten před čtrnácti dny v Pittsburghu. „Upřímně, očekával jsem, že další věc, kterou uslyším, budou výstřely,“ potvrzuje Rich Sherr, který incident z hlediště pod balkonem na svůj mobilní telefon natočil. „Lidé kolem se zdáli být z incidentu značně otřesení. Někteří propukli v pláč,“ řekl další divák, Samit Verma, který stejně jako pachatel seděl na balkoně.

Výtržníka vyvedla, údajně za potlesku některých diváků, z divadelního sálu ochranka a byla přivolána i baltimorská policie. Podle ní se Derlunas choval klidně a spolupracoval. „Jakkoliv jsou tato slova odsouzeníhodná, jsou chráněna svobodou slova, protože při nich nebyl nikdo přímo ohrožen,“ řekl policejní mluvčí Matt Jablow. Derlunas, který měl čistý trestní rejstřík, byl doživotně vykázán z baltimorského divadla.

V pátek 16. listopadu, poté, co Liga proti hanobení požadovala trestní stíhání za to, co nazvala „antisemitským výstřelkem“, přijímal Derlunas na prahu svého domu média, jímž se snažil vysvětlovat, že nesnášenlivost nebyla jeho hnacím motorem. „Nemohu vystát Trumpovu nesnášenlivost. Ale co jsem udělal já sám? Šířil jsem nenávist,“ kál se reportérovi Baltimore Sun. „Jsem tak rozpolcený. Nemohu spát, nemohu jíst. Jsem sám sebou tak znechucen a rozčílen, že jsem udělal, co jsem udělal,“ sdělil pro WJZ. Podle Sun Derlunas telefonoval ještě do baltimorského divadla i baltimorského židovského centra, aby se omluvil a za stejným účelem se pokoušel kontaktovat i místní rabíny.