Dnes je 25. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Generální tajemník OSN nařídil stažení kontroverzní protiizraelské zprávy, šéfka ESCWA rezignovala

22. 3. 2017, -jg- |  Svět

NEW YORK – Rima Khalafová, šéfka v Libanonu sídlící organizace OSN, která má na starost podpor rozvoje v arabských zemích (ESCWA), rezignovala ze svého postu v minulý pátek poté, co jí generální tajemník OSN Antonio Guterres nařídil, aby ze stránek organizace stáhla zprávu OSN, podle níž Izrael „nastolil apartheidní režim“ a „rasově dominuje“ nad Palestinci. Guterres její rezignaci přijal s tím, že „nemůže akceptovat, aby některý z vysokých představitelů OSN, který je mu zodpovědný, autorizoval publikaci pod hlavičkou OSN bez toho, aby to konzultoval s komepetentním orgánem,“ řekl podle agentury Reuters Guterresův mluvčí Stephane Dujarric. Zpráva OSN, která byla publikována ve středu 15. března, byla kompilována Richardem Falkem, bývalým speciálním zpravodajem OSN pro lidská práva na palestinských územích, který má dlouhou historii vehementně protiizraelských, zaujatých vyjádření a roku 2005 autorizoval knihu „Jednostátní řešení.“ Proti zprávě se postavil americký envoj do OSN Nikki Haleyová, která požadovala její stažení. Tajemník OSN Guterres se rovněž od zprávy distancoval.

Podle Haleyové byly Spojené státy americké zprávou „pohoršeny“. „Že taková zpráva vyjde z mezinárodního tělesa, jehož většina členů všeobecně Izrael nijak neuznává, není vůbec překvapivé,“ řekla a tvůrce zprávy Richarda Falka, který je emeritním profesorem univerzity v Princetonu, nazvala „mužem, který se opakovaně vyjadřoval zaujatě a velmi urážlivě o státu Izrael a hlásil se k různým konspiračním teoriím.“ Mluvčí generálního tajemníka OSN Dujarric sdělil: „Tato zpráva tak, jak stojí, nereflektuje názory generálního tajemníka a byla zhotovena bez konzultace se sekretariátem OSN.“

Podpora BDS a rezignace

„Generální tajemník mne dnes ráno požádal, abych tu zprávu odstranila. Řekla jsem mu, zda by si to ještě nerozmyslel, ale on na tom trval, tak jsem podala svou rezignaci,“ řekla v pátek 17. března Khalafová, občanka Jordánska, která působila jako vedoucí ESCWA se sídlem v libanonském Bejrútu. V pátek odpoledne se zpráva na webových stránkách organizace už nevyskytovala. Právě ESCWA, která sdružuje v rámci OSN 18 arabských zemí, zprávu, kterou kompiloval Richard Falk, vydala.

Khalafová byla dlouho kritizována izraelskými představiteli za své protiizraelské postoje. Izraelský vyslanec do OSN Danny Danon sdělil, že „je na čase, aby OSN přestala využívat protiizraelských aktivistů v tom, aby prosazovala jejich agendu.“ „Khalafová se mnoho let snažila poškozovat Izrael a prosazovat hnutí BDS. Už bylo na čase, aby z OSN odešla,“ dodal ještě.