Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

„Fuck Israel, free Gaza“: Izraelští studenti byli brutálně napadeni ve varšavském nočnímu klubu

8. 9. 2019, -jg- |  Svět

VARŠAVA – Skupinka izraelských studentů byla brutálně napadena na diskotéce v centru Varšavy. Incident, který se odehrál v neděli 8. záři, měli mít na svědomí „arabsky hovořící“ návštěvníci podniku. Podle výpovědi Baraka Kashpizkeho z Haify, který umístil dvě fotografie zkrvaveného obličeje svého bratra-dvojčete Yotama na Facebooku, bratři navštívili noční klub ještě s dalšími Izraelci, kteří zahajují letní semestr na studiích v zahraničí, na varšavské právnické fakultě. Kolem čtvrté hodiny ráno se k nim přiblížili arabsky hovořící cizinci s dotazem, zda jsou z Izraele. „Když odpověděli kladně, byli hned nemilosrdně napadeni, rány doprovázely výkřiky »fuck Israel«,“ napsal Kashpizky, jehož bratr se chvíli po útoku nacházel v bezvědomí a utrpěl zlomeninu nosu. Kromě toho byl hospitalizován i další Izraelec, ale záhy byli oba z nemocnice propuštěni.

Později během dne, když o incidentu informoval izraelský program Aruc 13, bratři dodali, že útočníci byli čtyři, údajně z Kataru a kromě toho pokřikovali i „free Gaza“. „Bylo tam mnoho, mnoho lidí a ochranka klubu, kteří se koukali, ale nikdo nic neudělal,“ řekl Yotam. „Historie se ve Varšavě opakuje, když Poláci stojí a přihlížejí, zatímco lidé, kteří »nejsou z našeho národa« mlátí Židy do bezvědomí,“ napsal jeho bratr Barak na Facebook.

Barak Kashpizky, bratr oběti, rovněž na svém Facebooku kritizoval izraelskou ambasádu v Polsku a také izraelské ministerstvo zahraničí, kteří jim podle něho dostatečně po incidentu nepomohly a nechaly je, aby „s polskou policií jednali na vlastní pěst“. Kritiku ovšem izraelské úřady odmítly s tím, že izraelský konzul ve Varšavě byl s oběma hospitalizovanými ve stálém kontaktu. „Navíc jim konzul doporučil, aby podali stížnost na místní policejní stanici,“ dodal ministerský mluvčí s tím, že „ministerstvo zahraničí pokračuje ve sledování kauzy a další kroky budou učiněny v závislosti na spolupráci s místními úřady“.