Dnes je 6. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Francouzský parlament byl evakuován kvůli (další) výhrůžce židovskému poslanci

29. 8. 2018, -rjw- |  Svět

PAŘÍŽ – Francouzský parlament evakuován kvůli výhružné zásilce židovskému poslanci. Poslanec Meyer Habib dostal v pondělí 27. srpna obálku s bílým práškem a výhružným dopisem, začínajícím slovy: „Tlusté sionistické prase. Nejsi Francouz. Nepatříš do Národního shromáždění. Jsi jenom za*** izraelský terorista a máš na rukou krev.“ Následovala pohrůžka smrtí. V případě židovského poslance Meyera Habiba to nebyl první (a asi ani poslední) případ. Tentokrát vedl čin neznámého pachatele k uzavření části parlamentu označované jako „Křídlo B“. Poslanec Habib byl zvolen za společnou kandidátku liberálně-konzervativních republikánů a středopravé Unie demokratů a nezávislých (UDI) poprvé v roce 2013 a podruhé 2017. Zajímavostí je, že jako majitel dvojího občanství – francouzského a izraelského – byl zvolen za tzv. osmý obvod, reprezentující Francouze žijící mimo Francii.

Toto opatření, vzniklé roku 2010, bylo vytvořeno pro francouzské občany na území Kypru, Řecka, Izraele, Itálie, Malty, Turecka, Saint-Martinu, Saint-Siège a palestinských území. Tyto oblasti zastupuje celkem 17 poslanců z různých stran politického spektra a společnou potíží, totiž přesvědčit část francouzských občanů, že do parlamentu skutečně patří. Habib je viceprezidentem komise pro zahraniční věci.

Meyer Habib, reprezentující nepřekvapivě Izrael, je rodilý Pařížan, ovšem s italsko-tuniskými kořeny. Jeho rodina je tradičně sefardská a nejpozději od 50. let hrála významnou roli ve francouzské židovské komunitě. Meyerův otec Emmanuel měl blízké vztahy s Menachemem Beginem a aktivně pomáhal šířit myšlenky pravicového sionismu mezi Židy v Tunisu. Po maturitě ve Francii odjel Meyer Habib do Izraele, absolvoval Technion a stal se úspěšným podnikatelem v oblasti hodinek a klenotnictví. V současnosti stojí v čele skupiny Vendôme vyrábějící luxusní šperky.

Při volbách v roce 2017 se prezentoval jako kandidát za „věc sionismu“ a za „hodnoty Tóry“. Ačkoli není jediným židovským, ani izraelsko-francouzským členem parlamentu, u něj jsou židovství a sionismus neodmyslitelné od jeho osobnosti a působení. Má podporu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a vrchního sefardského rabína Jicchaka Josefa. Mezi jeho voliče patří především ti francouzští Židé, kteří se po nárůstu antisemitských útoků rozhodli přesídlit do Izraele.

Habib je tak svým způsobem zosobněním obrazu Žida a sionisty, ovlivňujícího evropskou politiku. Kvůli opakovaným výhrůžkám má jako jeden z mála členů parlamentu přidělenou stálou ochranku. „Je smutné a znepokojující zjistit, že jsme se dostali do situace, kdy člen francouzského parlamentu dostává výhružky smrtí proto, že je Žid a přítel Izraele.“ Hodnotí Habib situaci. „Kromě osobní roviny mám také velké starosti o francouzskou republiku a myslím, že je nanejvýš potřebné jednat a reagovat.“