Dnes je 18. 8. 2019
Zpravodajství
O projektu

Francie, Bílé přilby opomněly ve svých prohlášeních uznat pomoc Izraele při evakuaci syrských záchranářů a jejich rodin

1. 8. 2018, -jg- |  Svět

JERUZALÉM/AMMÁN – Unikátní humanitární operaci, kdy izraelská armáda o sobotní noci 22. července evakuovala ze Sýrie 422 příslušníků tzv. Bílých přileb i s jejich rodinnými příslušníky a převezla je do Jordánska, zaznamenala jak česká, tak světová média. V oficiálním prohlášení, které pak vydala syrská dobrovolnická organizace civilní obrany, jíž syrský režim řadí k opozici, den poté, však nebyla o izraelské úloze žádná zmínka. „Devadesát osm mužských a ženských dobrovolníků Bílých přileb, spolu s 324 jejich rodinnými příslušníky – převážně ženami a dětmi – dorazilo do Jordánska skrze okupované Golanské výšiny. Na koordinaci dohody o přesídlení 422 záchranářů a jejich rodin se podílela UNHCR,“ stálo v něm. Rovněž oficiální prohlášení francouzského ministerstva zahraničí nezmínilo Izrael a jeho klíčovou úlohu při tajné vojenské operaci ani jednou. Několik týdnů před akcí požádaly USA, Kanada, Francie a Británie izraelské politické představitele, aby Izrael s evakuací několika stovek civilistů-dobrovolníků z řad Bílých přileb pomohl.

„Mnoho západních zemí vyjádřilo po této výjimečné humanitární akci svou vděčnosti Izraeli, dokonce i šéfka zahraniční politiky EU Federica Mogheriniová, která je většinou k Izraeli nepřátelská, vyjádřila ocenění. Nicméně oficiální prohlášení francouzského ministerstva zahraničí neobsahovalo slovo Izrael ani jednou,“ napsal člen francouzského parlamentu Meyer Habib. Poslanec Habib vysvětlil opomenutí Izraele silnými protiizraelskými postoji, které jsou podle něj u diplomatů a úředníků francouzského ministerstva zahraničí velmi běžné.

„Díky rozsáhlé mezinárodní mobilizaci mohla skupina Bílých přileb a jejich rodinných příslušníků dnes opustit Sýrii, kde existovalo reálné ohrožení pro jejich bezpečnost. Francie se aktivně zapojila do postupů několika partnerů, aby zajistila bezpečný průběh operace,“ napsalo francouzské ministerstvo zahraničí. „Raději budou ignorovat fakta a realitu, než by poděkovali Izraeli. Je to trapné a nepatřičné. Jakou kredibilitu naše země má, pokud naši diplomaté hovoří o Izraeli jen tehdy, když jej chtějí odsoudit?“ dodal Meyer Habib.

Ředitel Bílých přileb Raed Saleh později arabským médiím vysvětlil, že jejich „otázky nad intervencí cizích zemí, které pomohly evakuovat některé členy a jejich rodiny skrze Izrael, jsou logické, ale měla by se vzít v úvahu i nepřátelská vyjádření, která byla proti skupině vznesena od syrského režimu i jeho ruských spojenců už od jejího založení roku 2013“. Saleh zdůraznil, že Bílé přilby podle jeho slov „neměly žádný přímý kontakt ani koordinaci s Izraelem“. Dále vysvětlil, že skupina jen kontaktovala úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a že nakonec Kanada a některé evropské země je navrhy převézt přes Izrael, poté, co syrský režim odmítl jejich žádost odjet do severní Sýrie spolu s opozičními skupinami.