Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Facebook nebude mazat příspěvky popírající holocaust, říká jeho zakladatel

19. 7. 2018, -jg- |  Svět

WASHINGTON – Během středečního rozhovoru pro Recode, web pro technické fanoušky, který se zaměřil na roli sociálních sítí v potírání fake news a bezpečí jejich uživatelů, zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg mj. řekl, že Facebook nebude mazat posty popírající holocaust. Zatímco podle Zuckerberga dává Facebook přednost tomu, aby se jeho uživatelé mohli vyjádřit, a to i když „se to zvrhne“, zároveň nechce, aby se sociální síť stala platformou pro urážení lidí a skupin. Takže zatímco Facebook nebude ostraňovat příspěvky popírající holocaust, Zuckerberg řekl, že takové posty bude posouvat v „news feed“ dolu, aby zajistil, že se nerozšíří virálně. „Jsem Žid a je tu řada lidí, kteří říkají, že se holocaust nestal. To shledávám hluboce urážejícím, ale na druhou stranu si nemyslím, že by to měl Facebook odstraňovat, protože jsou věci, které si spousty lidí myslí špatně,“ řekl Zuckerberg a pokračoval:

„Nemyslím, že by to lidé dělali schválně, ale myslím..,“ pokračoval zakladatel sociální sítě, když mu do řeči skočila redaktorka webu Kara Swisherová: „V případě popírání holocaustu to dělat schválně mohou, ale pokračujte.“

„Je těžké trestat záměr a tomu záměru rozumět,“ reagoval na to Zuckerberg. „Prostě si jen nemyslím, že je správné říct, že odstraníme z platformy každého, kdo se bude mýlit a to třeba i několikrát za sebou,“ dodal. „Co budeme dělat je, že řekneme, ok, tady máte stránu a pokud se nebudete snažit někoho organizovaně ohrozit nebo na někoho útočit, můžete si na svou stránku pověsit co chcete, i když to ostatní mohou považovat za urážející nebo s tím nesouhlasit. To ale neznamená, že my to musíme udělat široce rozšiřitelné v news feed,“ vysvětlil Zuckerberg. News feed je hlavní stránka, která se každému uživateli otevře, jakmile se na Facebook přihlásí. Objevovat se na ní mohou jak fotky a příspěvky přátel, tak virálně se šířící zpravodajské příspěvky a videa.

Jsou ale případy, kdy byly falešné zprávy z Facebooku odstraněny. Deník New York Times přinesl zprávu, že lidé v Myanmaru a Sri Lance sdíleli lživé zprávy o muslimských minoritách v těchto zemích, což pak vyústilo v zabíjení na obou stranách. Zuckerberg tehdy oznámil, že Facebook je více nakloněn odstranit lživý a podněcující obsah v těchto zemích.

Zuckerbergův postoj kritizovaly mnohé židovské kruhy. Přední historička holocaustu Deborah Lipstadtová, si myslí, že vlády by neměly kriminalizovat popírání holocaustu, ale že by tomu zároveň neměly dávat žádný prostor sociální sítě. „Nemyslím si, že by nevládní subjekty, jako Facebook, měly zveřejňovat popíračské informace,“ napsala Lipstadtová serveru JTA. „Svoboda tisku znamená, že tisk by měl být svobodný od různých zásahů a kontroly vlád. Ale neznamená, že tisk nebo sociální média musí poskytovat platformu popíračům,“ pokračovala Lipstadtová s tím, že výrok, že popírání holocaustu může být neúmyslné, označila za „směšný“.