Dnes je 15. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Evropská unie dala přes 20 milionů korun organizaci, která mapuje židovské hřbitovy východní a střední Evropy

14. 1. 2019, -jg- |  Svět

BRUSEL – Evropská unie udělila přes 20 milionů českých korun na projekt, jehož cílem je zmapovat židovské hřbitovy na východě kontinentu. Iniciativa pro evropské židovské hřbitovy, neboli ESJF, oznámila, že získala tendr EU ve výši 800 tisíc euro, ve čtvrtek 10. ledna. Tato iniciativa vznikla roku 2015, kdy získala grant ve výši milion euro od německé vlády a dosud pomohla zmapovat 120 hřbitovů ve střední a východní Evropě. Evropa má však podle expertů až 10 tisíc židovských hřbitovů v různém stupni ohrožení. „Cílem této jedinečné mise je zachránit a zachovat židovské hřbitovy, místa odpočinku našich předků,“ sdělil rabín Isaac Shapira, člen rady ESFJ. „Dnes tyto hřbitovy čelí různým druhům ohrožení, ať už jde o postupnou erozi a zánik, vandalismus a antisemitismus, ale jde i o místa, kde jsou ohroženy z finančních důvodů a plánů měst na rozšiřování urbanistických infrastruktur,“ dodal.

Například v České republice se podle svých webových stránek ESFJ podílí či podílela na rekonstrukci židovských hřbitovů v Horažďovicích u Plzně, Hřivčicích v okrese Louny, Letově v Ústeckém kraji, Oráčově u středočeského Rakovníka nebo pražském Smíchově. Další projekty probíhají i na Slovensku, Ukrajině, Moldávii, Bělorusku, Srbsku a Polsku.

Proces mapování hřbitovů bude podle ESFJ proveden pomocí nejmodernější technologie speciálně navržené pro projekt. Zahrnuje i mapování pomocí inženýrských dronů a fotografování míst ze vzduchu, ale stejně tak i výzkumný proces starobylých historických záznamů v mnoha zemích a jazycích. Kolem hřbitovů, které organizace mapuje, obvykle staví ochranné obvodové ploty, které výrazně snižují riziko, kterému lokalita čelí.