Dnes je 4. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Evropané a Arabové chtějí zvláštní status pro Jeruzalém, řekla Mogheriniová na summitu Arabské ligy

17. 4. 2018, -jg- |  Svět

ZAHRÁN – Při zahájení 29. zasedání Ligy arabských států, jež se konalo v Saudské Arábii, prohlásila šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová, že Evropané a Arabové sdílejí „mimořádný zájem na zachování zvláštního statusu našeho společného svatého města, Jeruzaléma“. Během summitu v saudskoarabském Zahránu v neděli 15. dubna konstatovala, že šance na ustavení palestinského státu – včetně Gazy, Západního břehu a Východního Jeruzaléma – „jsou neustále narušovány“, přičemž přislíbila, že EU „nikdy neustoupí od podpory dvojstátního řešení, s Východním Jeruzalémem jako hlavním městem Palestiny.“ Zároveň však přitom dodala, že EU společně se svými partnery, tzv. Blízkovýchodním kvartetem složeným z EU, OSN, USA a Ruska, „nikdy nepřestanou pracovat na dvojstátním řešení dosaženém skrze vyjednávání.“

„Jako Evropané a Arabové sdílíme totožný zájem na zachování zvláštního statusu našeho společného svatého města, Jeruzaléma. A víte, že vždy můžete počítat s námi Evropany a spoléhat na naši víru, že jediným životaschopným řešením je dvojstátní řešení, přičemž Východní Jeruzalém bude hlavní město Palestiny,“ řekla Mogheriniová. Evropská unie a tím i všech 28 jejích členů odmítli prohlášení americké administrativy z prosince minulého roku, která uznala Jeruzalém za hlavní město Izraele.

Podle Mogheriniové má Liga arabských států „sehrát výjimečnou roli“ ve vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu. „Arabská mírová iniciativa je, v našich očích, základním stavebním kamenem na cestě k míru,“ řekla. „Vaše role je podstatná. A my, Evropané, jsme vyložili na stůl naši veškerou podporu – prvně a především jsme největšími dárci Palestině a UNRWA, a hlavním obchodním partnerem Izraele,“ tvrdila Mogheriniová.

Na nedělním začátku otevření summitu Arabské ligy saudský král Salmán zopakoval, že jeho země odmítá americké rozhodnutí, kterým se přesouvá velvyslanectví USA z Tel Avivu do Jeruzaléma. „Východní Jeruzalém je nedílnou součástí palestinských území,“ řekl.