Dnes je 5. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Egypt zrekonstruoval a znovuotevřel historickou synagogu v Alexandrii

12. 1. 2020, -jg- |  Svět

ALEXANDRIE – Po třech letech rekonstrukcí a restauračních prací byla v egyptské Alexandrii otevřena historická synagoga ze 14. století. Velká synagoga může pojmout až 700 věřících, protože Alexandrie byla kdysi domovem až 40 tisícové židovské komunity. Magda Harounová, předsedkyně dnes už miniaturní egyptské židovské obce, na slavnostním znovuoteření řekla: „Jsem velmi pyšná na to, co má země udělala, což symbolizuje žití pospolu. Dnes už není rozdíl mezi egyptským muslimem, křesťaněm a egyptskými Židy.“ Dnes je sedmašedesátiletá Harounová nejmladší z osmi zbývajících egyptských Židů. „Egyptští představitelé věří, že synagoga přitáhne turisty a také podpoří as-Sísího tvrzení, že země respektuje menšiny a jejich dědictví. Kdyby nebylo prezidenta as-Sísího, tohle by se nestalo. Hodně věcí se změnilo, co je u moci,“ sdělila osmdesátiletá Yolanda Mizrahiová, jejíž rodina žije ve Francii, Izraeli a Itálii. Doufá, že se její příbuzní přijedou na synagogu, kam chodívala jako dítě, podívat.

Synagoga Proroka Eliáše, Elijahu ha-navi, má zelené a fialové skleněné vitráže a mramorové sloupy. Je jednou z dnes dvou zbylých synagog v egyptském přístavu Alexandrie. Původně byla postavena ve 14. století, ale když roku 1798 vnikla do města Napoleonova vojska, byla její budova velmi poničená ohněm. Roku 1850 byla přebudována a podle zápisů z místních archivů měla Alexandrie roku 1940 dvanáct synagog a 40 tisícovou židovskou populaci, což činilo polovinu všech Židů v zemi. Nyní byla synagoga zrekonstruována za investice egyptské vlády ve výši několika milionů euro.

„Je to uznání egyptských Židů, kteří byli po víc jak šedesát let zanedbávaní,“ řekla Harounová pro AFP. „Je to uznání, že jsme tu stále byli a že jsme přispěli zemi stejně jako kterýkoliv jiný Egypťan,“ dodala. Prezident Sísí v roce 2018 opravdu řekl: „Pokud máme Židy, opravíme pro ně synagogu.“ V minulých letech se prezident as-Sísí, který od té doby provedl zásahy proti disentu a uvěznil tisíce svých kritiků, několikrát setkal s židovskými delegacemi v USA i v Káhiře.