Dnes je 21. 9. 2018
Zpravodajství
O projektu

Dva útoky na synagogu v Ulmu byly „možná antisemitské“, připustila německá policie

17. 9. 2017, -mk- |  Svět

ULM – Nová synagoga ve městě Ulm v Bádensku-Württenbersku byla na přelomu srpna a září dvakrát vandalsky poničena, přičemž škody na fasádě se odhadují v řádu několika tisíc euro. Oba incidenty měly pravděpodobně očité svědky a zaznamenány byly také na bezpečnostní kameru, jejíž záběry policie zveřejnila s žádostí, aby se svědkové přihlásili. Pachatel či pachatelé přesto dosud unikají spravedlnosti a policie zatím nezadržela žádné podezřelé. Navíc navzdory kritice zdejší i zámořské židovské komunity policie až doposud váhala, zda se jedná o incident s antisemitským podtextem. Nyní prohlásil mluvčí německé policie, že antisemitský motiv „nelze vyloučit“, současně však prý je zapotřebí oba incidenty nejprve prošetřit.

Zda chápat útoky na židovské objekty jako antisemitské, je doposud v Německu předmětem sporu. Například vloni, kdy před soudem stanul palestinský žhář, který se v roce 2014 pokusil zapálit synagogu ve Wuppertalu v Severním Porýní-Vestfálsku, dal soud zapravdu obhajobě, že pachatel jednal z hněvu vůči Izraeli, a tedy že jeho čin nelze klasifikovat jako antisemitský. V jiném soudním procesu, také v roce 2016, bylo ale naopak rozhodnuto, že provolávání „smrti a nenávisti sionistům“ při demonstracích v roce 2014 lze pokládat za případ antisemitismu.

Pokud jde o současný případ v Ulmu, sdělil rabi Schneur Trebnik týdeníku Jüdische Allgemeine Zeitung, že německé úřady běžně bagatelizují informace o antisemitských incidentech a že členové židovské komunity mají strach, že budou rozpoznáni na ulici jao Židé. Podobně kritizoval německé orgány za to, že nejsou ochotny uznat antisemitské motivy podobných útoků, také rabi Abraham Cooper z losangeleského ústředí Centra Simona Wiesenthala.

Nová synagoga v Ulmu byla zasvěcena v roce 2012 a od té doby slouží židovské komunitě tohoto města s více než sto tisíci obyvateli. Celá spolková země Bádensko-Württenbersko má židovskou komunitu čítající 2800 členů.