Dnes je 6. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Drohobyč: Synagoga z obrazu Maurycyho Gottlieba, kde se ženil i Menachem Begin, je zrekonstruovaná

22. 8. 2018, -rjw, jg- |  Svět

DROHOBYČ – Největší synagoga východní Evropy, známá z obrazu Maurycyho (Moše) Gottlieba „Kol Nidrej“, jež zobrazuje Židy při jomkipurové bohoslužbě, a vzpomínkových próz Bruna Schulze, prošla kompletní rekonstrukcí. Chórovou synagogu v Drohobyči nechal opravit rusko-židovský podnikatel (podle Ynetnews a Haaretz oligarcha) Viktor Felixovič Vekselberg. Těžce poškozená stavba, jejíž osud se zdál být ještě přednedávnem zpečetěný, prošla sanací zdí, opravou krovů a masivní obnovou interiérů; dostala novou střechu a fasádu. Při slavnostním znovuotevření byl odhalen i památník zdejším obětem šoa. Podle dochovaných zpráv tvořili Židé před druhou světovou válkou přibližně polovinu zdejšího obyvatelstva. Jejich komunita, která se dnes zmenšila na 150 osob, tehdy čítala až 17 tisíc lidí.

„Drohobyč měla svého času 20 synagog a modliteben. Maurycy Gottlieb se zde roku 1856 narodil. Město bylo toho času součástí habsburské monarchie, pak Polska a nakonec Ukrajiny. Jeho slavná malba zachycuje zadní část synagogy,“ sdělil Chaim Ghiuzeli z telavivského muzea Bejt ha-tfucot. Gottliebův obraz, který dnes visí v Muzeu umění v Tel Avivu, byl patrně inspirován malířovými vzpomínkami z dětství.

Podle svědků a členů komunity se tu měl roku 1936 oženit se svou ženou Alizou i šestý premiér Izraele Menachem Begin. Mezi svatebčany měl být i sionistický revizionistický lídr Zeev Žabotinsky. Za nacistické invaze do Sovětského svazu se město stalo místem ghetta pro židovskou populaci. V letech 1942 až 1943 bylo podle různých zdrojů 11 tisíc až 14 tisíc drohobyčských Židů zmasakrováno nacisty, buď ve vyhlazovacím táboře Belžec, nebo v přilehlém lese Bronicki.

Dát místu význam

Opravy, které stály přes milion dolarů, zafinancoval Viktor Vekselberg údajně na přání svého otce. Ačkoli i Vekselberg je drohobyčským rodákem, jako příslušník druhé generace po šoa synagogu znal jen v různých stádiích chátrání. Tento byznysmen patří k nejvýznamnějším mecenášům židovské kultury v Rusku, přispěl na Židovské muzeum a centrum tolerance v Moskvě, i na obnovu – od rekonstrukce až víceméně znovupostavení – řady východoevropských synagog.

Drohobyčská, nacházející se na území Ukrajiny, tak trochu paradoxně přišla na řadu až po Chórové synagoze v Saratovu.

Ačkoli Vekselberg není z hlediska halachy Židem (jeho matka je pravoslavná křesťanka) a identifikuje se jako multietnický člověk, nezúčastňující se pravidelných bohoslužeb, patří k představitelům Federace židovských obcí Ruska.

Synagoga bude sloužit nejen k bohoslužbám místní židovské obce, ale také jako centrum výchovy k toleranci a prevenci rasismu. „Starší členové obce pomalu odcházejí a mladí jsou zas částečně asimilovaní. Proto chceme udělat místo, které bylo kdysi tak důležité pro naše rodiče, centrem výchovy proti rasismu a k toleranci na Ukrajině. Chceme dát místu, které odráží utrpení našich rodin, jež zde byly krutě zavražděny, význam,“ řekla Daniella Mavová, předsedkyně organizace přeživších a jejich potomků z Drohobyče, Boryslavi a okolí. Podle místní komunity je synagoga přístupná prohlídkám, které však musí být předem dohodnuty.