Dnes je 3. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Dříve antisemita, dnes zbožný Žid a sionista. Bývalý poslanec Jobbiku chce žít v Izraeli

27. 9. 2016, -jg- |  Svět

BUDAPEŠŤ – Kdysi náruživý antisemita a člen ultrapravicové maďarské politické strany Jobbik, dnes podle svých slov čeká se zatajeným dechem na své izraelské občanství. Hodlá také bojovat proti mezinárodnímu antisemitismu. Tak se minulý týden vyjádřil pro izraelský deník Maariv Csanád Szegedi (34), který teprve nedávno objevil své židovské kořeny a nyní chce s manželkou a dvěma dětmi udělat aliju. Svůj záměr vyjádřil na konferenci Světové sionistické organizace, která se konala předminulý víkend v Budapešti. Ještě předtím, než odhalil svůj židovský původ, byl Szegedi jedním z nejvíce výřečných antisemitů strany Jobbik, v jejíchž řadách politicky vyrůstal mnoho let – do roku 2012 byl místopředsedou strany a jejím zástupcem v Evropském parlamentu. Byl dokonce jedním ze zakladatelů Maďarské gardy, extremistické skupiny, jejíž členové v černých uniformách vidí sami sebe jako pokračovatele fašistické Strany Šípových křížů, která za druhé světové války kolaborovala s nacisty. Poté, co Szegedi objevil své židovské kořeny, hned se od Jobbiku a veškerých svých předešlých aktivit distancoval. A Jobbik se zas ihned distancoval od Szegediho.

S omračujícím odhalením o svém původu překvapil Csanád Szegedi maďarskou veřejnost v červnu 2012. Oba prarodiče ze strany jeho matky byli Židé. Jeho babička přežila Osvětim a jeho dědeček byl za války nasazen na nucených pracech. Za poslední čtyři roky prošel maďarský politik velkou přeměnou – začal dodržovat šabat i pravidla kašrutu, chodit do synagogy a stal se z něj aktivista a bojovník proti antisemitismu v Evropě a v Maďarsku zvlášť. Nyní chce se svou rodinou vybudovat nový život v Izraeli, který již měl příležitost dříve navštívit.

Mnoho lidí však Szegediho radikální transformaci nedůvěřuje, a to jak z řad členů maďarské židovské obce, tak rabínů. „Když Csanád přišel do synagogy na Jom kippur, lidé začali odcházet,“ popisoval letos v březnu skutečnost Boruch Oberlander, rabín, který Szegediho na nové cestě za židovstvím doprovází.

Szegediho příběh se již dočkal i filmového zpracování v podobě dokumentárního filmu s názvem „Mlč (Keep quiet)“, což je narážkou na slova Szegediho babičky, která si myslí, že by její vnuk měl raději o svém židovství nemluvit, poněvadž podle ní lidé budou vždy zaujatí proti Židům. Snímek Josepha Martina a Sama Blaira měl letos na jaře světovou premiéru na filmovém festivalu Tribeca v New Yorku.

Video: Trailer k filmu Keep quiet