Dnes je 21. 11. 2019
Zpravodajství
O projektu

Dobrá zpráva z Polska: Neznámý podnikatel rekonstruuje židovský hřbitov

20. 8. 2018, -rjw- |  Svět

ŽIVEC – Další z ohrožených židovských památek v Polsku bude zachráněna. Rekonstrukce hřbitova v jihopolském městečku Živec (Żywiec), na kterou kdosi věnoval několik set tisíc polských zlotých, by měla být hotova v září. Štědrý dárce požádal židovskou obec v Bílsku-Bělé (Bielsko-Biała), aby držela jeho jméno v anonymitě. Na opravě hradby, čištění a vztyčování povalených náhrobků pracuje asi deset osob. Detailní práce, jako je uchování nápisů zůstanou jako příležitost pro dobrovolníky. Hřbitov se nehonosí slavnými osobnostmi ani unikátními náhrobky. Není ani mimořádně starý (nejstarší hrob je z roku 1853). To je jedním z důvodů, proč v procesu financování z fondu Nadace pro uchování židovského dědictví v Polsku dostávaly přednost jiné památky. Po zboření obou místních synagog je však jedinou dochovanou památkou na místní židovskou komunitu, zlikvidovanou během šoa.

Takových případů je v Polsku hodně. Hřbitov v Živci na tom není zdaleka nejhůř. V roce 2005 sice neznámý pachatel vypálil márnici, která musela být následně stržena, ale dochovalo se na něm 500 náhrobků. Jinými slovy, přes občasné útoky vandalů zdejší obyvatelé po desetiletí odolávali pokušení a nezměnili na kostky do chodníku, ani si jimi nevydláždili dvorky (jak se stalo v řadě nejmenovaných měst a vesnic nejen v Polsku).

Židovská obec v Bílsku-Bělé o hřbitov sice pečuje, ale opuštěných hřbitovů má na starosti povícero, takže se mohla omezit na nezbytné minimum. Musel přijít někdo z místních a převzít iniciativu. „Tento muž je velký Polák. Říct jenom ‚děkuji‘ prostě nestačí,“ řekla na adresu dárce předsedkyně židovské obce Dorota Wiewóra.