Dnes je 15. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Dobrá zpráva pro milovníky polsko-židovské historie: Obnova synagogy v Chęcinách

26. 2. 2019, -rjw- |  Svět

KATOWICE – Svatokřížské vojvodství minulý týden rozhodlo, že umožní rekonstrukci synagogy v obci Chęciny a vybudování kulturního židovského centra. Vojvodství bude na projektu spolupracovat s židovskou obcí v Katowicích, pod jejíž správu památka spadá. Synagoga byla postavena roku 1638, v době rozkvětu židovského života v Polsku. (Do pogromů Bogdana Chmielnického zbývalo ještě deset let.) V roce 1905 byla poškozena požárem a hned příštího roku obnovena, ale nikoli přestavěna, takže si dodnes uchovala pozdně renesanční vzhled. Původní výmalbu a mobiliář ale zničili během druhé světové války nacisté. Po válce byla změněna na sídlo místní knihovny a kino, od roku 1958 sloužila jako kulturní dům. To ji zachránilo před zničením, jaké postihlo řadu poškozených sakrálních staveb menšinových vyznání.

Velká většina (95 %) bude financována z fondů EU pro záchranu kulturního dědictví a zbylých 5 % zaplatí polské vojvodství. Celkové náklady jsou vyčísleny na 5 448 000 zlotých (víc jak 32 mil. Kč).

Centrum je polsky nazýváno „Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej“, čili „Centrum paměti židovské kultury“. Název je to výstižný, protože židovský náboženský i kulturní život ve městě skončil roku 1942, kdy nacisté deportovali poslední obyvatele chęcinského ghetta do Treblinky. Proto, ačkoli ještě roku 1939 představovali Židé v Chęcinách 56 % obyvatel, nejsou reálné vyhlídky na to, že by se zde židovský náboženský a kulturní život obnovil. Lze však předpokládat, že spolu se zříceninou místního hradu začne lákat pamětimilovné turisty.