Dnes je 28. 3. 2020
Zpravodajství
O projektu

Dobrá zpráva: „Oči (barvo)slepých prohlédnou...“ (Iz 29,18)

18. 3. 2020, -rjw- |  Svět

JERUZALÉM – Naděje a velká úleva pro lidi, trpící jedním z typů barvosleposti (deuteranomálie), přišla z laboratoří telavivské univerzity. Speciální struktura, zabudovaná do kontaktních čoček – včetně optických – usnadní lidem trpícím touto vadou zraku mnoho každodenních činností. Je možné, že by díky tomuto vynálezu mohli v budoucnu získat i přístup k řízení automobilů. Barvoslepost nebolí, ale přináší obtíže. Téměř každý se setkal s někým, kdo trpí nějakou poruchou vnímání barev, nebo dokonce barvy nevnímá vůbec. A to dělá problémy v nejrůznějších oblastech: počínaje omalovánkami ve školce a pracovními sešity ve škole, přes světla semaforu po nakupování, čtení v mapách, uklízení nebo vyplňování dotazníků v dospělosti. Řada barvoslepých se proto cítí nejistě, a právem. Velká část komunikačních značek je nějak propojena s barvami. A navíc: když kolega v práci řekne: „Podej mi tu červenou fixu“, může pro obě strany vzniknout divná situace.

Téměř ve všech případech jsou tyto poruchy neléčitelné: zatím neznáme způsob, jak „spravit“ nefunkční nebo slabě fungující oční čípky. Jedinou možností je korigovat zrakové vjemy zvenku, optickými pomůckami. Tak se zhruba před šesti lety začaly prodávat speciální sluneční brýle, zesilující sytost barev, a tak napomáhají těm, kdo mají vnímání barev oslabené. Ty dobře fungují za denního světla (nejlépe na slunci), ale při umělém osvětlení, u počítače nebo za šera už je to s nimi horší. Nyní části barvoslepých svítá nová naděje.

Zlaté elipsy

Sharon Karepov a Tal Ellenbogen z katedry fyzikální elektroniky na Telavivské univerzitě vytvořili ultratenké optické zařízení, které vložili do běžných kontaktních čoček. „Naše kontaktní čočky užívají metapovrchy, založené na nano-metrických zlatých elipsách. Tak lze najít trvalé řešení, vytvořené na míru podle individuálních potřeb,“ vysvětlují tvůrci pro server Israel21c. Toto zařízení mění vnímání spektra takovým způsobem, že lidé s narušeným barvocitem díky němu mohou vidět barvy tak, jako většina lidí.
Je to poprvé, co se takové zařízení podařilo úspěšně propojit se zakřiveným povrchem kontaktních čoček. Jinými slovy, zdá se, že v dohledné budoucnosti se korekce barevného vidění stane součástí úprav kontaktních čoček na míru. V praxi by to mohlo vypadat tak, že si objednáte čočky, které vám pomohou vyřešit nejen dioptrie nebo astigmatismus (nerovnost oční bulvy), ale také spraví vidění červené a zelené.

Vyhlídky do budoucna: zaměření na další typy barvosleposti

Vynález Karepova a Ellenbogena nyní musí projít klinickými testy, takže váš optik jej bude mít na skladě nejdřív za několik let. A ještě delší čas si zřejmě počkáme, než toto opatření začnou proplácet zdravotní pojišťovny. Telavivští výzkumníci už ale zkoušejí, zda by nová technologie nemohla „napravit“ i další typy barvosleposti. Pro zmírnění přílišného optimismu je však třeba dodat, že zmíněná technologie pomůže jen těm, jejichž oční čípky jsou do nějaké míry funkční. Nemůže pomoci těm, jimž se oční čípky nevyvinuly, nebo těm, u nichž je vidění barev způsobeno poruchou zrakového nervu.