Dnes je 5. 6. 2020
Zpravodajství
O projektu

Desítky tisíc pravicových extremistů pochodovalo Varšavou, padala islamofobní i antisemitská hesla

14. 11. 2017, -mk- |  Svět

VARŠAVA – Podle odhadů policie až šedesát tisíc lidí se na polský státní svátek připomínající nezávislost země v roce 1918 sešlo v ulicích Varšavy v sobotu (9.11.) pod nacionalistickými a xenofobními hesly jako „Čisté Polsko, bílé Polsko!“, „Pryč s uprchlíky“, „Čistá krev“ anebo „Evropa bude bílá“. Nápis vyvěšený na mostě, kudy průvod kráčel, zase hlásal: „Modleme se za islámský holocaust.“ Jeden z demonstrantů řekl ve zpravodajství polské státní televizi, že se pochodu účastnil, aby pomohl „odstavit Židy od moci“ a podle deníku Wall Street Journal skandovali demonstranti také: „Čistou, bílou Evropu bez Židů a muslimů“. Jen několik desítek Poláků se odvážilo shromáždit na antifašistické protidemonstraci. Polská vláda však pochod uvítala. „Byl to krásný pohled,“ citovala média vyjádření ministra vnitra Mariusze Blaszczaka. „Jsme hrdí na to, že se takové množství Poláků rozhodlo účastnit oslavy spojené se státním svátkem naší nezávislosti.“ Kromě Poláků však Varšavou pochodovalo mnoho cizinců, evropských stoupenců krajní pravice, kteří se sem stáhli, aby podpořili myšlenku antiliberální, protiislámské Evropy.

Podobné pochody se u příležitosti polského státního svátku 11. listopadu konají pravidelně, letos však přilákal mimořádný počet lidí. Jednalo se také podle expertů o jednu z vůbec největších demonstrací krajní pravice za poslední roky v celé Evropě.

„Počet demonstrantů se letos zdá vyšší, a i když ne každý účastník pochodu je nutně krajně pravicový aktivista nebo fašista, není pochyb o tom, že tato akce získává na významu a působí jako magnet pro krajně pravicové skupiny po celém světě,“ citoval deník Guardian Nicka Lowelse z britské organizace Hope Not Hate (Naděje místo nenávisti).

Polská státní televize TVP, která se drží vládnoucí konzervativní linie v Polsku, označila akci za „velký vlastenecký pochod“ a ve svých reportážích mluvila o tom, že pochod přilákal především běžné Poláky, kteří chtěli manifestovat svůj patriotismus, zatímco o přítomnosti extremistů se nezmínila. Vedle řady příznivců vládní strany Právo a spravedlnost se demonstrace účastnili například i někteří prominentní představitelé evropské krajní pravice, například někdejší lídr Anglické ligy obrany Tommy Robinson nebo Roberto Fiore z Itálie, napsal britský deník Guardian.