Dnes je 9. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Den šestý: Souhrn nejzajímavějších událostí uplynulého týdne

22. 5. 2020, -red- |  Svět

Souhrn nejzajímavějších zpráv z židovského světa doma i v zahraničí za poslední týden: dlažební kostky v pražské Jeruzalémské synagoze, výroky íránského duchovního vůdce na adresu Izraele, znovuotevření kaváren a synagog po koronavirové karanténě v Itálii, ale i Izraeli nebo oslavy Jom Jerušalajim.

neděle – 17. května

USA se ohradily proti Mezinárodnímu trestnímu tribunálu

Státní sekretář USA Mike Pompeo prohlásil, že pokud bude Mezinárodní trestní tribunál (ICC) v Haagu pokračovat „uplatňování své jurisdikce na Izrael“, přijdou „zcela konkrétní důsledky“. Zároveň zopakoval, že USA nehodlají uznat Palestinu za suverénní stát. V tom se liší od postoje prokurátorky Fatou Bensoudové, která území pod správou Palestinské autonomie za samostatný stát považuje.
Izrael je po léta obviňován z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, páchaných dle obvinění na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a východní části Jeruzaléma.

Zákaz kraťasů v izraelských školách?

V Izraeli se spolu s vlnou veder zdvihá vlna odporu vůči opatřením ve znovuotevřených školách: zatímco chlapci smějí přicházet do státních sekulárních škol v krátkých kalhotách, dívky bývají za nošení stejně krátkých kalhot kázeňsky trestány. Po případu sedmileté školačky, která zůstala za krátké kalhoty celé odpoledne po škole, se objevila řada projevů solidarity, upozorňující mimo jiné na způsob odění „chalucot“ – sionistických průkopnic počátkem 20 století.

úterý – 19. května

Izraelské kavárny znovu otevřou

Izraelský ministr zdravotnictví Juli Edelstein povolil otevření restaurací a kaváren k 27. květnu. Vrchní aškenázský rabín David Lau poslal ihned poté premiéru Netanjahuovi dopis, v němž žádal okamžité otevření všech synagog. „Příliš mnoha lidem nejde na rozum, proč když se k normálu vrací obchodní centra a restaurace, netýká se totéž i synagog,“ upozornil rabín Lau. (JTA)

středa – 20. května

Izraelci vyvinuli praktické roušky

V Izraeli byly vyvinuty speciální roušky s uzavíratelným otvorem. Umožňují tak například jíst, pít nebo kouřit. Firma Avtipus Patents and Inventions oznámila, že masky začnou být v nejbližší době produkovány ve velkém a zřejmě i distribuovány do zahraničí. (Reuters)

čtvrtek – 21. května

Video jako poděkování

Členové newyorské židovské komunity zveřejnili video, v němž děkují pražské židovské obci, Aaronu Günsbergovi a iniciativě Star of Davidson za zaslání prvních dvou dodávek ochranných pomůcek.

pátek – 22. května

Den Jeruzaléma

Na pátek připadá Den Jeruzaléma (Jom Jerušalajim), připomínající znovusjednocení „Města míru“ po šestidenní válce roku 1967. Státní oslavy v Izraeli zůstávají ve stínu opatření v důsledku koronavirové pandemie. Na palestinské straně je tento den viděn z obrácené perspektivy a jako „Jaum al-Kuds“ je dnem smutku, demonstrací a modliteb za navrácení tohoto města do arabských rukou.

Íránský duchovní vůdce přirovnal Izrael k rakovině

Íránského duchovního Alí Chameneího inspiroval izraelský Den Jerualéma spolu s aktuální situací k výrokům, že „sionismus je virus, který je třeba co nejdříve eliminovat“ a rovněž prohlášení Izraele za „rakovinný nádor“. (TOI) – Vznik rakoviny v důsledku napadení organismu virem současná medicína předpokládá u cca 15% případů (tzn. karcinoviróza); pan Chameneí tak ukázal nevšední propojení politiky a poznatků současné vědy.

Z náhrobků dlažbou

V Jeruzalémské synagoze přibyla nová část expozice – dlažební kostky z Václavského náměstí, pocházející ze židovských náhrobků.