Dnes je 18. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

Den šestý: Přehled zpráv z domova i zahraničí za uplynulý týden

15. 5. 2020, -red- |  Svět

„Den šestý“, nová rubrika Ztis.cz, přináší týdenní přehled nejzajímavějších zpráv z židovského světa v Česku i v zahraničí. Co v ní naleznete nyní? Anexe Západního břehu, situace francouzské a australské židovské komunity v době koronaviru, jak proběhl letošní svátek Lag ba-omer, český Kabalat šabat po Skype nebo třeba nově se objevující hashtag #COVID1948.

ŠABAT, 9. KVĚTNA

Kabalat šabat po Skype

Reformní židovská komunita Bejt Simcha začala organizovat Kabalat šabat po Skypu. Bohoslužby vede kantor Ivan Kohout.

NEDĚLE, 10. KVĚTNA

Francouzští Židé přišli kvůli koronaviru o 5 % populace

Francouzské pohřební bratrstvo vydalo zprávu o dosavadním počtu mrtvých za dobu koronavirové krize. Jedná se cca o 1300 osob. Francouzská židovská komunita tak utrpěla během krátké doby ztrátu asi 5 % své populace. (JTA)

PONDĚLÍ, 11. KVĚTNA

Násilí na Lag ba-omer

Lag ba-omer (33. den počítání omeru) je svátek na oslavu konce moru, který řádil mezi žáky rabína Akivy, a zároveň připomínka výročí úmrtí rabína Šimona bar Jochaje, považovaného tradicí za autora mystické knihy Zohar. Zejména mezi chasidy bývá slaven hudbou a slavnostními ohni. – Ve většině zemí světa včetně Izraele jsou taková shromáždění letos zakázána, aby se předešlo šíření pandemie. Přesto se na řadě míst shromáždili lidé, kteří si chtěli svátek připomenout.
V Izraeli se u hory Meron shromáždily stovky osob, včetně žen a dětí. Izraelská policie zde zatkla přibližně 300 osob, další stovky v Jeruzalémě a dalších městech Izraele. Policejní akce doprovázely násilné srážky a házení kamenů.
K podobným incidentům došlo také v diaspoře: V Lakewoodu (USA, New Jersey) byl zatčen rabín Yisrael Knopfler. Shromáždění křičeli na zasahující policisty „antisemité“, „nacisté“ a „gestapo“. Na sociálních sítích se objevilo amatérské video ze zásahu.

Dlažba z židovských náhrobků

Český rozhlas Plus odvysílal rozhovor s historikem Martinem Šmokem, věnovaný kauze židovských náhrobků, rozřezaných na dlažební kostky. https://plus.rozhlas.cz/pribeh-zidovskych-nahrobku-v-prazske-dlazbe-setkavaji-se-v-nem-hrdinove-8199939 – ZTIS k případu chystá podrobný článek.

ÚTERÝ, 12. KVĚTNA

Voják IDF nepřežil útok kamenem

V časných ranních hodinách byl ve vesnici Džabed na severu Západního břehu zabit důstojník IDF Amit Ben-Jigal (21 let). Ačkoli měl na hlavě helmu, nepřežil náraz velkého kamene. Pohřeb se konal následujícího dne. O dva dny později se v hlíně navršené na jeho hrobě objevily stopy po kopání. Policie šetří případ jako pokus o zneuctění hrobu.

STŘEDA, 13. KVĚTNA

Zemřel M. Wenick, americký diplomat, co pomáhal sovětským Židům

JTA zveřejnila zprávu, že na onemocnění COVID-19 zemřel Martin Wenick (80 let, 7. 5. 2020), který v letech 1970-74 byl jako americký diplomat v Moskvě, kde se seznámil s Židy žádajícími o víza k opuštění země. Jejich osud se stal jeho celoživotním tématem. Od roku 1989 byl předsedou Národní konference pro sovětské Židy, který pomáhal židovským emigrantům z bývalého SSSR se začleňováním do americké společnosti.

Němci znají Židy jen z dějepisu

Centrální rada Židů v Německu zahájila dlouho připravovaný projekt „Meet a Jew“. Cílem iniciativy je, seznámit Němce s židovskými spoluobčany na rovině osobních setkání. „Zjistili jsme, že většina lidí v Německu nezná Židy osobně. Mají znalosti o Židech hlavně z dějepisu,“ řekl pro JTA Mascha Schmerling, s tím, že málokdo si umí představit Žida jako reálného, současného člověka. – O projektu chystá ZTIS podrobnou zprávu.

ČTVRTEK, 14. KVĚTNA

H3. Pokořte izolaci, poznejte australské Židy

Australský server J-Wire rozjel speciální portál Dunera https://dunera.org.au
Cílem je bránit izolaci, která v důsledku opatření proti šíření viru COVID-19 doléhá na mnohé členy australské židovské komunity. (Pro pořádek dodejme, že u protinožců právě vládne temnější část podzimu.) Jméno Dunera bylo zvoleno na počest parníku, který v září 1940 přivezl do Melbourne a Sydney uprchlíky z nacistického Německa. – Jelikož portál je otevřený všem po celé planetě, může být i pro lidi z ČR příležitostí, seznámit se s touto vzdálenou židovskou komunitou.

Izrael jako koronavirus?

Na internetu získal oblibu hashtag #COVID1948, přirovnávající důsledky, které měl pro některé palestinské Araby vznik Izraele, k současné pandemii.

PÁTEK, 15. KVĚTNA

Izrael zvažuje anexi Západního břehu

EU zvažuje reakce pro případ izraelské anexe Západního břehu. Ministři zahraničí se setkali (online), aby zvážili další akce, pokud Izrael „převezme kontrolu nad židovskými osadami v oblasti Judeje a Samaří“. Šéf evropské diplomacie Josep Borell označil tuto otázku za „nejdůležitější bod pátečního programu“. – Je nicméně pravděpodobné, že izraelští spojenci jako Maďarsko a Česká republika budou jakékoli návrhy protiizraelských opatření vetovat.

Připomínka Nakby

Palestinci si dnes připomínají „Den nakby“ (nakba = arabsky „katastrofa“), tedy vznik Izraele a válku, během spojenecká arabské armády napadly rodící se stát a v níž uprchlo nebo bylo vyhnáno ze svých domovů na 700 000 Palestinců a došlo ke zničení stovek palestinských vesnic.