Dnes je 9. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Demonstranti v Tunisu zničili výstavu o holocaustu, nazvali jej mýtem, lží a sionistickou propagandou

2. 1. 2018, -jg- |  Svět

TUNIS – Výstava o holocaustu v tuniské Národní knihovně se setkala s protesty místních aktivistů, kteří na ní roztrhali plakáty a nazvali ji „propagandou desetiletí starého mýtu o genocidě židovského lidu“. Výstavu podnítil tuniský historik Habib Kazdaghli a podpořily jí Muzeum holocaustu ve Washingtonu, UNESCO, OSN a Nadace Rosy Luxemburgové. „Jde o historickou dokumentární expozici, která ukazuje a odsuzuje propagandu nacismu. Jejím cílem je naučit naše děti, aby měly rády historii. Sám jsem historik, ale moje děti nemají rády dějepis,“ řekl Kazdaghli. Hamida Bessaadová, badatelka tuniské národní knihovny vysvětlila, že lidé protestují proti výstavě, protože Kazdaghli chce „aby se naše malé děti dověděly o historii Židů a učily se o holocaustu“. Dodala, že holocaust je židovská propaganda a že jsou to Palestinci, kdo skutečně holocaust zažívá. Video s protestujícími ničícími exponáty výstavy a lidmi skandujícími „Free Palestine, pryč se sionisty“ zveřejnil dne 15. prosince arabský ženský časopis Meem a jeho překlad z arabštiny do angličtiny v pondělí institut MEMRI.

„Vadí mu, že tuniské děti nevědí nic o holocaustu Židů, ale nevadí mu, že palestinské děti procházejí holocaustem od roku 1948 až do dnešního dne,“ prohlásila na úkor historika Kazdaghliho badatelka Národní knihovny Bessaadová. Obává se, že napříště by se tuniské děti mohly o holocaust dozvědět prostřednictvím školního kurikula. „Zaměstnanci, intelektuálové, čtenáři a badatelé Národní knihovny odporují normalizaci [vztahů s Izraelem] a prožidovské propagandě,“ dodala.

Kawthar Chebbiová, občanská aktivistka, nazvala holocaust „mýtem a lží“. „Mozky naší mládeže jsou vymývány prázdnou lží a mýty. Tento desetiletí starý mýtus o genocidě židovského lidu nacistickým režimem… Je to lež sloužící k propagaci sionistické entity a izraelského státu,“ sdělila.

Další politický aktivista Omar Al-Majri prohlásil, že „holocaust byl uskutečněn sionistickým hnutím ve spolupráci s nacisty, aby mohli být Židé přemístěni do Palestiny. Toto je historická pravda, kterou Habib Kazdaghli chce ignorovat.“

„Jednání o přípravě této výstavy probíhaly s organizací UNESCO mnoho měsíců dopředu,“ řekl historik Kazdaghli, který se k jejímu uspořádání dle svých slov inspiroval na podobné výstavě, jež se konala na ředitelství UNESCO v roce 2016. „Náhodou se stalo, že Trump učinil prohlášení o Jeruzalému nyní, ale to na věci nic němění. Trump neřekl nic nového, [zákon o tom byl přijat] už roku 1995,“ dodal.

Tunisko bylo společně s Alžírskem a Marokem jednou ze zemí, jež byly součástí vichystické Francie a kde nacisté během druhé světové války zavedli protižidovské zákony. Deset tisíc tuniských Židů bylo posláno do pracovních táborů, kde jich 265 zahynulo. Nacisté okupovali Tunisko jen půl roku. Spojenci získali Tunisko už 6. května 1943, čímž se podařilo zabránit masové deportaci tuniských Židů do koncentračních vyhlazovacích táborů v Evropě.