Dnes je 3. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Demonstrace proti antisemitismu – „Kippa-Tag“ proběhla v Bonnu

23. 7. 2018, -rjw- |  Svět

BONN – Německo se snaží postavit množícím se antisemitským útokům. V Bonnu se ve čtvrtek kolem 600 lidí (podle General Anzeiger, co vychází v Bonnu, to bylo dokonce až 2000 lidí) setkalo na shromáždění Kippa-Tag (Den kipy). S hesly „Proti jakémukoli antisemitismu“ a „Židovský život je v Německu vítán“ reagovali na nedávný případ napadení hostujícího izraelského profesora Jicchaka Josefa Melameda. Na toho zaútočil dvacetiletý německý občan palestinského původu. Srazil mu čepičku z hlavy, udeřil ho do zad a údajně přitom vykřikl „Žádný Žid do Německa!“ (Kein Jude in Deutschland). Přivolaní policisté si navíc spletli oběť s agresorem. Povalili ho a nafackovali mu. Věc se záhy vysvětlila, skutečný pachatel byl zadržen a společně se zasahujícími policisty čelí trestnímu stíhání. V pravém slova smyslu tragikomická událost připomínající vtipy a policistech však mnoha Němcům nahání strach.

Na čtvrteční demonstraci na bonnském Marktplatzu se sešli lidé různých kořenů: vedle rodilých Němců tu byli i zahraniční studenti, gastarbeiteři a jejich potomci. Primátor Ashok Sridharan (CDU) se v projevu obrátil na profesora Melameda pozdravem v angličtině a prosbou: „Prosím, vraťte se do Bonnu, těšíme se, že vás tu zas budeme mít.“

Na setkání promluvila také předsedkyně bonnské židovské obce Margaret Traubová: „Lidé jsou napadáni jen proto, že jsou Židé! Děti jsou ve škole šikanované za to, že jsou Židé! Už je toho dost!“ – V rozhovoru pro radiostanici Deutsche Welle pak prozradila, že členům obce doporučuje, aby z bezpečnostních důvodů kipu na ulici raději nenosili. Tomáš Kraus, tajemník FŽO, je shodou okolností v Bonnu. “Lidé v bývalém německém hlavním městě zděšeni tím, co se stalo,” říká. Svědčí o tom také atmosféra čtvrtečního shromáždění, kdy všichni účastníci na znamení solidarity měli na hlavách kipy.

Nad Německem se nicméně vznáší několik závažných otázek: Jak zabránit tomu, aby si obranu proti antisemitismu nevzala nacionalistická pravice, toho času považující za hlavní strůjce zla imigranty z muslimských zemí? Jak napomoci tomu, aby se imigranti, jimž byla v rodištích vštěpována protisionistická a antisemitská výchova, mohli zbavit předsudků a vnímat Židy jako spoluobčany v otevřené společnosti? A jak přitom zachovat korektní vztah vůči státu Izrael?

Po vyslechnutí projevů se shromážděných 600 lidí („Málo, sakra málo,“ komentoval jeden starší účastník demonstrace) zase rozešlo. Někteří s pocitem, že svolanou akcí si nynější magistrátní koalice snaží vylepšit PR, další s komentářem, že prohlášeními aktivity politiků (na lokální, státní i federální úrovni) začínají a zase končí. Kipy půjčované účastníkům před radnicí byly po na závěr shromáždění vráceny a po vyprání budou připraveny na další akci. Snad nebudou hned tak zapotřebí.