Dnes je 27. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

Delegace ukrajinského Chabadu se sešla s novým prezidentem Zelenskym

10. 5. 2019, -rjw- |  Svět

KYJEV – V pondělí 6. května se nový prezident Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj sešel s vrchními rabíny jednotlivých oblastí podle rozdělení hnutí Chabad. Stalo se tak vpředvečer narozenin 5. lubavičského rabína. Delegace Chabadu Zelenskymu pogratulovala jako prvnímu židovskému prezidentu Ukrajiny a předala mu překlad Tóry v ruštině. Bývalý komik z Krivogo Rogu si ze svého původu dělá legraci, je to prý „sotva dvacetina dlouhého seznamu jeho nedostatků“. Tento silně proevropský lídr je totiž zároveň představitelem ruskojazyčné menšiny, která za současné rusko-ukrajinské války bývá vnímána jako „spojenec nepřítele“. Hnutí Chabad často zasílá oficiální gratulace a někdy přímo delegace sekulárním politikům různých zemí.

Nově zvoleného prezidenta Ukrajiny navštívili všichni vrchní rabíni jednotlivých oblastí podle rozdělení Chabadu: vrchní rabín Šmuel Kaminetzky (Dněpr), Moshe Moskovitz (Charkov). Avraham Wolff (Oděsa), Moshe Asman (Kyjev), Shlomo Wilhelm (Žitomir) a Pinchus Vishetzkyj (Doněck). Pogratulovali prezidentu Zelenskému, že se stal prvním židovským prezidentem Ukrajiny a prohlásili, že toto vítězství je důkazem vítězství tolerance a demokracie na Ukrajině.

Podle zprávy byl „prezident viditelně dojat, když slyšel, že lubavičský rebbe [Menachem Mendel Schneerson] vyslal již v roce 1990 na Ukrajinu emisary, aby zde obnovili židovské obce, které po 70 let komunismu bojovaly o přežití.“ Novému prezidentovi věnovali ruský překlad Tóry a popřáli hodně štěstí v úřadu.

Židovsky pestrá Ukrajina

Pro Chabad je Ukrajina mimořádně významnou zemí, jelikož právě zde se nachází hrob zakladatele tohoto hnutí – Šneura Zalmana z Ljady (1745-1812), který zemřel na útěku před Napoleonovou armádou a byl pohřben v poltavském městečku Haďač.

Na Ukrajině v současnosti působí několik židovských náboženských směrů: vedle Chabadu je to domácí ortodoxní směr, jehož vrchním rabínem je viceprezident Světového židovského kongresu, R. Yaakov Bleich (*1964). Působí zde také menší skupiny liberálně-progresivního směru a významná místa zde mají všechny chasidské proudy, jelikož v Medžybiži je hrob zakladatele východoevropského chasidismu, Baal Šem Tova (1698-1760) a dalších významných představitelů tohoto proudu. A samozřejmě, existuje zde velký počet „vysokosvátkařů“ a Židů, kteří své dědictví prožívají hlavně kulturně.

Jak je to s tím antisemitismem?

Postavení Židů v ukrajinské společnosti je dvojaké: Ukrajinský prezident i premiér – Volodymyr Groysman – jsou židovského původu a matričně i vyznání. Na druhou stranu, v nedávné minulosti i současnosti se v rámci politického boje objevovalo „obvinění“, že některý z kandidátů je Žid s cílem snížení preferencí. A někteří na to skutečně reagovali demonstrativní účastí na pravoslavných bohoslužbách anebo folklórních setkáních. Ostatně, známý politický analytik Alexander Palyj se letos před prezidentskými volbami vyjádřil, že „vzdor respektu, který chovám k Židům a některým Rusům … prezident Ukrajiny by měl být Ukrajinec a křesťan, jako naprostá většina Ukrajinců.“

Protože Židé jsou, podobně jako Arméni, Tataři a další národnostní menšiny, vnímáni stále jako „cizinci“. Téměř všichni ukrajinští rabíni pocházejí z USA a židovství znamená na Ukrajině také turistiku. Každoročně na Ukrajinu přijíždí řada židovských cestovatelů z USA a Izraele na „cestu za svými kořeny“ a poutníků k slavným hrobům. Jejich příjezd s sebou nese místním zisky, ale návaly poutníků (jako v Umanu) vyvolávají chaos a někdy i konflikty.

Tak na Ukrajině vedle sebe žijí voliči, kterým nezáleží na původu politických kandidátů a sousedů v domě, a zároveň zde přetrvává starý křesťanský antijudaismus, občasný nacionálně-rasový antisemitismus a rozšířené lidové stereotypy.