Dnes je 20. 8. 2019
Zpravodajství
O projektu

Další ženský pochod v Chicagu zakázal symbol Davidovy hvězdy

25. 7. 2017, -mk- |  Svět

CHICAGO – Po pochodu hrdosti chicagských leseb, kde vzbudilo kritiku rozhodnutí pořadatelů vykázat skupinu žen s barevnou vlajkou hnutí LGTB, v jejímž středu se objevila židovská Davidova hvězda, se k témuž spornému kroku přiklonil další podobný pochod pořádaný v tomto americkém městě. Takzvaný Slut Walk, kde se protestuje proti zesměšňování a ponižování obětí sexuálního násilí a obtěžování, oznámil předem, že s postupem kolegyň z pochodu hrdosti leseb souhlasí a rovněž na své akci nestrpí „projevy sionismu“. Organizátoři akce na Twitteru zdůraznili, že jejich rozhodnutí prý není motivováno antisemitismem, nýbrž antisionismem. Skupina organizující Slut Walk popisuje sebe samu jako „mezinárodní hnutí bojující proti kultuře znásilnění, obviňování obětí a zesměšňování tzv. lehkých žen (slut shaming)“. Podobné akce začaly v roce 2011 v kanadském Torontu poté, co jistý člen policie prohlásil, že by se ženy neměly „oblékat jako kurvy (sluts)“, aby tím samy neprovokovaly sexuální násilí. Od té doby se podobné pochody konají po celém světě včetně Izraele.

Pochod leseb v Chicagu před měsícem vyvolal vlnu kritiky poté, co z něj byly vykázány židovské účastnice s vlajkami, na nichž byla na pozadí duhových pruhů – symbolu hnutí LGBT – bílá Davidova hvězda. Organizátorky pochodu okamžitě tuto hvězdu ztotožnily se státem Izrael, ačkoli vykázané účastnice měly na mysli zdůraznění vlastní židovské identity. V následné debatě se poukazovalo také na to, že tato vlajka je symbolem hnutí LGBT v Izraeli, kde se pochody hrdosti konají pravidelně a židovský stát je ve vztahu k právům této sexuální menšiny značně pokrokový.

„Stojíme za rozhodnutím Pochodu leseb v Chicagu vykázat sionistický kontingent ze své akce a nedovolíme propagaci sionismu ani v tom svém,“ napsali organizátoři Slut Walk na Twitter. Když byli na této sociální síti konfrontováni s kritickou námitkou, že interpretace Davidovy hvězdy jako symbolu Izraele (a nikoli židovství) je značně sporné, odpověděli, že „spojení tohoto symbolu s útlakem, který vyvíjí Izrael, je příliš silné, než aby bylo možné pokládat ten symbol za neutrální; a navíc v daném kontextu byla Davidova hvězda použita jako sionistický symbol“.

Ve skutečnosti vypověděly vykázané účastnice z předchozího pochodu, že chtěly vyjádřit svou dvojí, židovskou i gay identitu. Byly však dotázány na svůj názor na Stát Izrael a ve své odpovědi se k němu nevymezily „dostatečně kriticky“.