Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Corbynova slova o „britských sionistech“ pochválili krajně pravicoví lídři Britské národní strany i Ku-klux-klanu

25. 8. 2018, -jg- |  Svět

LONDÝN – I když labouristický stínový ministr financí John McDonnel v pátek 24. srpna na BBC řekl o komentářích, které na konferenci v parlamentu roku 2013 pronesl Jeremy Corbyn na účet „sionistů“ a o nichž informoval deník Daily Mail, že „si myslí, že byly vytrženy z kontextu“ a že „cokoliv Jeremy během let říkal, bylo vždy o tom, jak dosáhout míru, hlavně na Blízkém východě“, Corbyna za jeho slova čekala i pochvala. Přišla od bývalého předsedy krajně pravicové Britské národní strany Nicka Griffina i šéfa jedné z organizací Ku-klux-klanu Davida Dukea. „Go Jezza! Zajímalo by mne, kolika labouristickým aktivistům hysterická sionistická mediální kampaň proti Corbynovi otevřela oči (sic!),“ tweetnul Griffin. „Má pravdu, víte,“ sdílel Duke Corbynovo stanovisko. Videonahrávka z londýnské konference z roku 2013 zachycuje Corbyna, jak říká, že sionisté nepochopili britský způsob myšlení a to navzdory tomu, že v zemi žijí dlouho.

„Sionisté.. mají jednoznačně dva problémy. Prvním z nich je, že nechtějí studovat dějiny a druhý, že ačkoliv žijí v této zemi po velmi dlouhou dobu, patrně celý svůj život, nepochopili ani anglickou ironii. Potřebují dostat dvě lekce, s nimiž bychom jim mohli pomoci,“ řekl Corbyn v klipu, který zveřejnily ve čtvrtek 23. srpna noviny Daily Mail. Nahrávku mělo na svých anglických stránkách militantní křídlo Hamásu, Brigády al-Kassáma. Na videu jsou spolu s Cobynem vidět další dva řečníci konference. Jedním je Daud Abdullah, ředitel webu Middle East Monitor a Britské muslimské iniciativy, který nabádal k útoku na britské námořnictvo a vedl bojkot Mezinárodního dne památky holocaustu, druhým je kněz Stephen Sizer, jenž například tvrdí, že za útoky z 9. září na Světové obchodní centrum v USA stojí Izrael. Na konferenci promluvila i palestinská univerzitní akademička Garda Kharmiová, kterou Daily Mail citoval, když v roce 2017 na jedné ze svých přednášek řekla, že „Židé byli v Evropě nechtění“ a byli to „nepopulární, neoblíbení lidé, kteří byli odloženi na Blízký východ“.

„Rozumějte Židé, namísto sionisté,“ napsal Stephen Pollard, šéfredaktor londýnského listu The Jewish Chronicle a Corbynův dlouhodobý kritik. Corbyn si „nepochybně myslí, že tím, že řekl sionisté namísto Židé, tak užil akceptovatelný výraz, jenž používají antisemité, aby se vyhnuli nařčení z antisemtismu. Ale je skoro nemožné v tomhle vidět něco jiného než narážku na Židy,“ napsal. „Myšlenka, že britští Židé nějak neabsorbovali britské hodnoty, je popuzující. Zpochybňovat naši britskost, protože nesouhlasíme s vašimi kontroverzními názory na Palestinu, kdy se neváháte spolčovat ani s extremisty, je hluboce antisemitské. A britští Židé jsou právem vyděšení,“ reagoval na Corbynova slova aktivista proti rasismu Jonathan Sacerdoti.

Eufemismus i nadávka

I když Labouristická strana trvala na tom, že Corbyn ve svém projevu myslel sionisty jako „židovské a nežidovské aktivisty,“ věří mu to dnes patrně jen jeho zanícení podporovatelé. Ve své zprávě o antisemitismu, kterou si v roce 2016 po prvních četných nařčení z antisemitismu nechala Labouristická strana vypracovat, její členka Shami Chakrabartiová napsala: „Slyšela jsem o tom ze svědectví, ale též na vlastní uši, jak bylo slovo sionista užíváno jako nadávka nebo jako eufemismus pro slovo Žid, a to i ve vztahu k některým lidem, kteří neudávali žádnou pozici, a to ani kritickou, k zformování a rozvoji moderního Izraele. A to se v průběhu let dělo tak často, až se v židovských komunitách rozezněly poplašné zvony. Dospěla jsem tedy k názoru: Moje rada pro kritiky izraelského státu nebo/a vlády je, aby slovo sionista nikdy neužívali jako eufemismus, ani jako osobní nadávku,“ napsala tehdy s tím, že antisemitismus a jiné druhy rasismu nejsou ve straně endemické, ale že došlo k „příležitostně toxické atmosféře“. Ihned po vydání zprávy Corbyn Chakrabartiovou jako jedinou ze strany navrhl do Sněmovny lordů, o čemž se někteří členové vyjádřili, že podkopává důvěryhodnost její práce na zprávě o antisemitismu ve straně, kterou vedla.

Tento incident je jen posledním z dlouhé řady těch, které podávají zprávu o Corbynově silné antipatii vůči židovskému státu, ale také stále se prohlubující propasti zející mezi britskou levicí a britskými Židy. Například v ten samý týden v pondělí vyšlo v deníku The Sun, že Corbynova dlouholetá tajemnice urgovala voliče Labouristů, aby oponovali těm kandidátům, kteří se objeví v britských židovských médiích. V prohlášení pro kampaň solidarity s Palestinou z roku 2010 Nicolette Petersonová podporovatelům své strany doporučila, aby „četli The Jewish Chronicle online a na jeho webové stránce viděli, koho nemají volit“. Prosazovala ve svém prohlášení názor, že je lepší ztratit voličské hlasy pro některé z kandidátů Labouristické strany, než aby podporu získal někdo, kdo se považuje za „přítele Izraele“.