Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Chorvati váhají s odstraněním pamětní desky z roku 2016 u tábora Jasenovac, jenž nese ustašovský fašistický pozdrav

30. 8. 2017, -jg- |  Svět

ZÁHŘEB – Pamětní deska, na níž je napsán ustašovský fašistický pozdrav „Pro vlast připraveni“, byla u koncentračního tábora Jasenovac, kde bylo během druhé světové války zavražděno na 70 tisíc Srbů, Židů, Romů a dalších, umístěna v prosinci 2016. Je na ní 11 jmen padlých členů Chorvatského obranného společenství (HOS), jenž za balkánských válek v 90. letech chtělo navázat na fašistické Nezávislé Chorvatsko. Současný chorvatský premiér Andrej Plenković přislíbil svým koaličním partnerům její odstranění v průběhu letošního září. Během minulého víkendu však menší vládní krizi zapříčinil ministr spravedlnosti Dražen Bošnajaković, když prohlásil, že deska zůstane na svém místě až do příštího roku, kdy se očekává, že Chorvatsko bude mít zákon, který zakáže užívání symbolů totalitních režimů a na jehož základě bude možné desku odstranit. Stejný názor, že v současnosti neexistuje v zemi žádný právní prostředek pro její odstranění, navíc zastává i ministr územního plánování Lovro Kuščević. Ačkoliv premiér prohlásil, že chorvatská vláda takový postoj nesdílí, nepodniká tato vláda pro odstranění jedné pamětní desky takřka nic.

Zdá se tak, že chorvatský předseda vlády chtěl problém sejmutí pamětní desky vyřešit tak, že by její odstranění vlastně nařídil ne on, ale ministerstvo územního plánování a výstavby. Jenže ministr Kuščević, jenž je členem pravicově-konzervativní strany Chorvatské demokratické společenství – HDZ, se k ničemu takovému neměl. A po víkendovém rozhovoru minstra spravedlnosti Bošňjakoviće, který do médií sdělil, že deska se odstraňovat nyní kvůli nedostatku legislativy nebude, nechce se k tomu Kuščević ani strana HDZ již jakkoliv vyjadřovat.

To těžce nesou koaliční partneři HDZ, Chorvatská lidová strana (HNS) a Nezávislá demokratická srbská strana (SDSS). Jejich zástupci s médii ochotni o tématu mluvit jsou. „Co je to za premiéra, když není schopen udělat rozhodnutí o odstranění pamětní desky? O sloganu, který je na ní vyryt, už podal své stanovisko Ústavní soud. Stačí jen přijít, sejmout desku a nechat policii, aby místo hlídala, a deska tam už nebude,“ řekl zdroj z uskupení HNS. Rovněž strana SDSS se odvolávala na sliby předsedy vlády o tom, že deska bude odstraněna v září, ne-li dříve. Vládní koalici ale kvůli tomu SDSS opustit nechce, protože nechce předčasné volby, ale myslí si, že řešení problému by se nemělo již oddalovat.

Chorvatští europoslanci vydali dne 23. srpna s kolegy ze sedmi dalších zemí společné prohlášení, v němž požadují důkladné prošetření „zločinů totalitních komunistických režimů ve 20. století“. Toto prohlášení také zmiňuje „přijetí opatření k odstranění dědictví komunistických totalitních režimů“. Samotné prohlášení bylo vydáno k příležitosti celoevropského Dne vzpomínky na oběti totalitních a autoritářských režimů, který europarlament ustavil roku 2009. Jenže zatímco chorvatská vláda před Evropským parlamentem volá po „odstranění dědictví komunistických totalitních režimů“, zdá se, že si nemyslí, že by se to týkalo dědictví jejich vlastního ustašovského chorvatského fašistického režimu.