Dnes je 16. 10. 2019
Zpravodajství
O projektu

Charedim v Alpách: Švýcarští Židé poskytují turistům a hoteliérům mediátory

9. 7. 2019, -rjw- |  Svět

CURYCH – Letité komunikační problémy mezi ultraortodoxními Židy převážně z Izraele a majiteli zdejších turistických zařízení se pokusí letos řešit švýcarská židovská komunita. Jako každý rok, i letos míří stovky ultraortodoxních Židů, charedim, strávit dovolenou do švýcarských letovisek jako Arosa, Davos a Saas-Tal. Místním hoteliérům skýtají příležitost zlepšit si letní snížení příjmů, ale i vznik nečekaných třecích ploch. Hlasité, mnohačlenné rodiny podle některých zdejších obyvatel vnášejí do poklidných švýcarských letovisek chaos, zanechávají po sobě velké množství odpadků včetně použitých plen, tlačí se na zastávkách a pokoušejí se jezdit načerno veřejnou dopravou. Pro Švýcary je porušování pravidel vzájemného respektu citlivou záležitostí. – Opačná strana přisuzuje minimálně část kritiky netoleranci místních.

Spory vyvrcholily výzvami „Židovským hostům“ v Arose z léta 2017. Vyzývaly je, aby ledničku používali jen v určených hodinách. Další zase upozorňovaly na nutnost omytí před vstupem do bazénu. Upoutaly celosvětový zájem médií. Z jedné strany byly kritizovány jako projevy antisemitismu (vztažení nedorozumění s konkrétními Židy na všechny ostatní, některým rétorika připomínala nacistická omezení). Na druhé straně se ovšem objevila kritika charedim, kteří prý dělají ostudu ostatním Židům. Ta zaznívala i ze židovských kruhů, ať už z Izraele, USA, nebo přímo od jednotlivých švýcarských Židů.

Iniciativa švýcarské komunity

K příležitostným sporům docházelo i během minulé sezóny a nebylo jasné, jak je uspokojivě vyřešit. Přitom hlavní ohnisko, Arosa, je na židovské hosty zvyklé. Košer hotely zde fungují už od 30. let. Židovská komunita ve Švýcarsku se rozhodla do věci vstoupit a vytvořila projekt na zprostředkování komunikace. Vyčlenila na něj 25 tisíc dolarů a zapojila desítky dobrovolníků.

V červnu uspořádala v Davosu setkání pro desítky hoteliérů a majitelů dalších zařízení. Seznámila je přitom s možnostmi vzniku třecích ploch, předcházení možným problémům i jejich řešení. Zároveň jim poskytla kontakty na mediátory, kteří budou na místě personálu i hostům k dispozici. Jsou to jazykově vybavení, praktikující Židé a Židovky, kteří v případě nejasností nebo neshod budou schopní vysvětlit oběma stranám nepochopené aspekty problému a pomoci s řešením situace. Jak to bude fungovat, ukáží příští týdny a měsíce. Největší nával charedi hostí se čeká po půstu Tiša be-av, který letos připadá na 10.-11. srpna.

Další dobrovolníci rozdávají letáky v němčině, angličtině, hebrejštině a jidiš. Upozorňují charedi hosty na standardy švýcarských zvyklostí a možné oblasti střetů.

Z chyb se musíme poučit

Jonathan Kreutner, předseda švýcarské židovské komunity, otevřeně přiznává, že k chybám v minulosti došlo na obou stranách. Případ Ruth Thomannové, hoteliérky, jejíž upozornění u bazénu vedlo až k švýcarsko-izraelské diplomatické krizi, byl podle něj důsledkem řady nedorozumění.

Sama Thomannová později označila své jednání za „naivní chybu“, za níž „tvrdě zaplatila“: Její zařízení bylo staženo z portálu Booking.com a ona sama dostala řadu rozzlobených dopisů i výzev na sociálních sítích. „Není to žádná antisemitka,“ uvedl Kreutner. „Pranýřovat ji bylo velikou chybou.“ Později osobně přijel do Arosy a osobně se Thomannové omluvil za to, že ji zastřešující organizace židovských obcí ve Švýcarsku v době aféry veřejně obvinila z antisemitského chování.

„K chybám došlo na všech stranách, včetně naší,“ uvedl Kreutner pro JTA. „Musíme si z toho vzít poučení.“