Dnes je 7. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Chanukový pozdrav z kosmu

25. 12. 2019, -rjw- |  Svět

Astronautka Jessica Meirová poslala z oběžné dráhy na Zemi tweet s přáním: „Šťastnou Chanuku všem, kdo na Zemi oslavují.“ – Přání doprovází fotografie nohou známé astronomky v ponožkách s chanukovými motivy a výhledem na Zemi v pozadí. Populární astronautka Jessica Meirová (*1977) je na oběžné dráze od září. Na mezinárodní vesmírné stanici plní úkoly společně s Lucou Paramitanem, Christinou Kochovou a Andrewem Morganem. Právě s Kochovou už v minulosti tvořily v říjnu první čistě ženský tým, jenž vystoupil z ISS do volného prostoru. Výstup trval takřka 7 hodin. – Nedělní přání Meirové předcházelo vánočnímu blahopřání od celé osádky.

Otec Jessicy Meirové je Izraelec iráckého původu (tedy „Mizrachi“), matka pochází ze Švédska. Podle ortodoxní halachy Meirová tedy Židovkou není a má občanství USA a Švédska (nikoli Izraele). Ačkoli její matka neprošla konverzí, Meirová od dětství navštěvovala reformní synagogu v Maine a veřejnost ji vnímá jako židovskou astronautku.

Během svých misí však několikrát přihlásila k židovskému dědictví: na současnou cestu do vesmíru si vzala kresbu Rony Ramonové, nedávno zesnulé vdovy po prvním izraelském astronautovi Ilanu Ramonovi.
Začátkem listopadu Meirová poslala na Zemi snímky Izraele. Prezident Rivlin jí na něj odpověděl tweetem: „Milá Jessico, děkuji ti, že jsi nás vzala s sebou na cestu do vesmíru. Jsme na tebe hrdí a posíláme srdečné pozdravy z Izraele.“

Také chanukové přání je virálně sdíleno a fanoušci posílají na oběžnou dráhu přání krásných svátků celému týmu.