Dnes je 22. 4. 2019
Zpravodajství
O projektu

Chabad v Maďarsku nahradil místní federaci židovských obcí. Spojil se s vládou na projektu muzea holocaustu

13. 9. 2018, -jg- |  Svět

BUDAPEŠŤ – Podle oficiálního prohlášení se otevře maďarské muzeum holocaustu už příští rok a to navzdory nesouhlasu ze strany většiny místní židovské komunity ohledně jeho koncepce a vedení. Na páteční (7. září) tiskové konferenci to oznámil ředitel kanceláře premiéra Gergely Gulyás. Muzeum „Dům osudů“ bude otevřeno čtyři roky poté, co byla dokončena jeho budova. Jednou z příčin tohoto zpoždění je odmítnutí federace maďarských židovských obcí Mazsihisz a izraelského památníku holocaustu Jad vašem na projektu s maďarskou vládou spolupracovat. Problémem byla například práce historičky Márii Schmidtové, která prohlásila, že nacismus nebyl horší než komunismus – tezi, jíž prosazují evropští nacionalisté a kterou Centrum Simona Wiesenthala a další židovské skupiny považují za zkreslení holocaustu. Federaci maďarských židovských obcí Mazsihisz, jenž vztahy s vládou přerušila už roku 2014, nahradila ve spolupráci s ní místní pobočka hnutí Chabad.

Vztahy mezi maďarskou vládou a skupinou Mazsihisz, která sdružuje židovské obce v Maďarsku, se přerušily roku 2014 poté, co vláda odhalila v Budapešti sochu upomínající na oběti nacistické okupace – anděla, který je napaden orlem. Podle Mazsihisz se vláda snaží falešně naznačit, že Maďarsko bylo jen obětí nacistického Německa spíše, než kolaborantem, a tuto tezi propaguje i v připravovaném muzeu. Maďarské jednotky a představitelé pod vedením spojence nacistů Miklóse Horthyho a později Ference Szálasiho zatím pronásledovali za druhé světové války stovky tisíc místních Židů a často je i brutálně zabíjeli bez přičinění Němců.

Další roztržkou byla vládní kampaň proti George Sorosovi, americkému multimiliardáři maďarsko-židovského původu, jehož současná maďarská vláda nařkla z plánu zaplavit Evropu uprchlíky. Vládní kampaň proti Sorosovi označila federace Mazsihisz za antisemitskou, kdežto hnutím Chabad nově utvořená organizace EMIH, která se stala novým partnerem maďarské vlády pro muzeum holocaustu, na plakátech se Sorosem, kde je napsáno „nenechte ho stát se tím, kdo se směje naposled“, nic antisemitského nevidí.

„Někteří si vybrali lehčí cestu protestu a urážení se, kdežto jiní se rozhodli jít cestou spolupráce za společným cílem,“ řekl na tiskové konferenci předseda s Chabadem spřízněné Sjednocené maďarské židovské kongregace (EMIH) rabín Slomó Köves. „Musíme se dívat na to, co se otevírá, a ne kdo to otevírá. Gesto vlády otevřít muzeum holocaustu, které je svěřeno židovské komunitě, je výzvou ke spolupráci,“ sdělil Köves. Federace Mazsihisz vydala prohlášení, v němž uvedla, že EMIH „nereprezentuje maďarské Židy“. „Rozhodnutí vlády nám přineslo zklamání. Toto nebyl slib pro nás, ani pro izraelskou vládu. Chtěli bychom jasně vyjádřit, nezávisle na Domu osudů, že žádná vláda na světě nebude rozhodovat o tom, kdo bude reprezentovat její menšinovou komunitu,“ stálo v něm.

„Zločiny nacistického Německa a komunistické diktatury 20. století nesmějí být zapomenuty,“ pronesl na tiskové konferenci o muzeu holocaustu Gulyás. „Skutečnost, že maďarští Židé byli posláni do táborů smrti po německé invazi dne 19. března 1944, nezbavuje stát odpovědnosti za zločin selhání ochrany svých občanů. Neexistuje kolektivní vina, jen odpovědnost státu,“ dodal ještě.