Dnes je 21. 11. 2019
Zpravodajství
O projektu

Chabad dobývá Afriku: Vedení oznámilo, že otevírá nová centra v Zanzibaru a na Pobřeží slonoviny

26. 8. 2018, -rjw- |  Svět

ABIDŽAN/ZANZIBAR – „Co to je? Je to z USA a najdete to všude na světě?“ říká známá hádanka. „No přece Chabad a Coca-Cola!“ Ať se Žid vydá za prací nebo na dovolenou do kterékoli země vždycky by měl ve větším městě k dispozici místo modlitby a studia Tóry, případně i košer potraviny a spřízněné židovské duše. To je dlouhodobá misijní politika hnutí Chabad-Lubavič. Rodiny vyslanců (šaliachů) vytvářejí globální síť, díky níž ani pobyt v zemích bez židovské populace neznamená rezignaci na náboženský život. Japonsko, Thajsko, Ghana, Peru, Nepál – tam všude můžete slavit šabat, připomenout si jahrzeit příbuzných nebo přiložit tefilin. To vše podle východoevropské chasidské tradice a pod dohledem rabína Menachema Mendela Schneersona, jehož někteří členové nazývají „králem Mesiášem“. Nová centra by měla sloužit především turistům a zahraničním pracovníkům.

Zanzibar

V Zanzibaru se usadil rabín Shneor Schmulevitz s manželkou Mushkou a osmiměsíčním synem Menachemem Mendelem. Otevřeli zde obchod, který pomůže financovat synagogu a centrum pro návštěvníky. Budou sem chodit hlavně lidé zaměstnaní v obchodu s minerály, ale také izraelští a američtí turisté. Při loňské oslavě Roš ha-šana, na samém počátku činnosti, přivítali 200 hostů. Zanzibar je většinově muslimská země, Schmulevitzovi se zde však cítí bezpečně. Duchovní všech vyznání jsou zde přijímáni respektem a rabín je pro místní „šejk Schneor“.

Abidžan

V Abidžanu, hlavním městě Pobřeží slonoviny, otevírají svůj dům rabín Yerah Bensaid s manželkou Debbie. Ta se již narodila jako dcera šaliachů v Kongu, kteří stáli u zrodu chabadnické centrály pro střední Afriku. Jako sedmiletá zažila evakuaci posledním letadlem z válkou zmítaného Konga (tehdejšího Zairu) a po návratu periodické nepokoje. Doufá, že v Abidžanu založí po vzoru své matky školu, kde se děti budou učit hebrejštinu a základy judaismu.

„Vysokosvátkaři“

Pokud se chystáte do Afriky (nebo kamkoli jinam), můžete si adresy i programy zdejších chabadnických center – jako všude na světě – najít prostřednictvím stránek Chabadu nebo na sociálních sítích. Když jim pošlete zprávu, budou na vás už čekat. Lidé, s nimiž se zde potkáte, pravděpodobně nebudou černě oblečení chadsidé z Brooklynu, ale sekularizovaní „vysokosvátkaři“, kteří tady hledají židovskou atmosféru. S ní nasávají i specificky chabadnické pojetí judaismu. Pro některé virtuální nomády je to však jediná možnost, jak v dalekých krajích neztratit vazby na židovské kořeny.