Dnes je 20. 3. 2019
Zpravodajství
O projektu

Bývalá prezidentka Argentiny stane před soudem kvůli podezření, že kryla Írán při vyšetřování bombového útoku

12. 3. 2018, -mk- |  Svět

BUENOS AIRES – Cristina Kirchnerová, bývalá prezidentka Argentiny a v současnosti senátorka, bude souzena kvůli podezření, že se snažila zamezit vyšetřování íránské stopy v případu bombového útoku na židovské komunitní centrum AMIA. K němu došlo v roce 1994 a zemřelo 85 lidí. Podezření, že se Kirchnerová snaží hatit vyšetřování, jehož stopy vedly směrem do Íránu, vyslovil veřejně v roce 2015 tehdejší vyšetřovatel Alberto Nisman – než ale stihl představit důkazy veřejnosti, byl ve svém bytě nalezen mrtvý a podle všeho se nejednalo o sebevraždu, nýbrž o úkladnou vraždu. Soudní proces s Kirchnerovou, která bude obviněna z maření vyšetřování a zneužití pravomocí, má být veřejný, datum však nebylo dosud stanoveno. Spolu s ní stane před soudem jedenáct dalších vládních činitelů.

Už v prosinci loňského roku požádal soudce Claudio Bonadio argentinský senát, aby zbavil bývalou prezidentku země Cristinu Kirchnerovou senátorské imunity, aby mohla být zatčena a souzena. Senát jeho žádosti nevyhověl, imunita však v argentinském systému chrání ústavní činitele pouze před zatčením, nikoli před soudním procesem.

Rozhodnutí zažalovat Kirchnerovou a další vládní činitele má svůj počátek v roce 2015, kdy státní prokurátor Alberto Nisman vyšetřující podíl Íránu na bombovém útoku na centrum AMIA zveřejnil své podezření, že Kirchnerová „komunikovala paralelně s Íránem“, aby zabránila usvědčení některých vysoce postavených íránských politiků, že byli do útoku zapleteni. Alberto Nisman byl krátce po tomto odhalení nalezen ve svém bytě zavražděný střelnou zbraní.