Dnes je 21. 9. 2018
Zpravodajství
O projektu

Britští labouristé vyloučili ze svých řad židovského poslance – kvůli antisemitismu

12. 10. 2017, -jg- |  Svět

LONDÝN – Britská labouristická strana minulý týden vyloučila ze svých řad židovského poslance. Vyloučení proběhlo na základě vyšetřování antisemitského článku, který Moše Machover napsal pro časopis Weekly Worker, který patří Komunistické straně Velké Británie. Článek s názvem „Antisionismus se nerovná antisemitismus“, který obsahoval například citace říšského protektora Reinharda Heydricha, se objevil na titulce novin a byl minulý měsíc rozšiřován na konferenci Labouristů v Brightonu skupinou, která si říká Marxisté labouristické strany. V dopise, který Machoverovi zaslalo vedení Labour Party stojí, že jeho článek „odpovídá definici antisemitismu podle Mezinárodní aliance připomínání holocaustu“ a Machover tak „není s to zůstat členem Labouristů“. Rozhodnutí vyvolalo nevoli u levicových antisionistů, jež na Machovera, izraelského rodáka žijícího v Anglii od roku 1968, pohlížejí jako na jeden z vedoucích hlasů pro jejich kauzu.

Moše Machover, matematik, filosof a aktivista, se narodil roku 1936 v Tel Avivu. V Izraeli založil roku 1962 známou socialistickou organizaci Macpen, která proslula například protestními pochody proti vojenským akcím izraelské armády během šestidenní války roku 1967. Od roku 1968 žije ve Velké Británii, kde se stal naturalizovaným občanem. Od roku 1995 byl profesorem filosofie na Londýnské univerzitě. Ve své kariéře se zaměřoval na kritiku Izraele, který označoval jako „stát osadníků“ a snažil se nacházet pojítka mezi sionismem a nacistickou ideologií. Ovšem na své loňské přednášce pro Komunistickou stanu Velké Británie sdělil, že je historicky nesprávné říct, že Hitler podporoval sionismus.

Skupina Židovští socialisté vydala k Machoverovu vyloučení prohlášení, v němž rozhodnutí labouristické strany považuje za „McCarthyovský styl pokusit se vyhnat ze strany členy za jejich údajnou podporu a činnost v jiných levicových skupinách na základě psaní článků a účasti na setkáních.“ Moše Machover se hájil, že s britskými komunisty si nikdy organizačně nezadal. „Nejsem a nikdy jsem nebyl jejich členem. Užívám jen jejich periodika a setkávání jako fórum pro vyjádření svých názorů. Rovněž mé zapojení s Marxisty labouristické strany je nulové. Článek, který rozdávali, je de facto reprintem měsíce starého článku, co jsem napsal pro Weekly Worker. Dovolil jsem jim ho přetisknout, jako bych to dovolil komukoliv,“ řekl Machover.

Machoverovým článkem, který byl minulý měsíc distribuován na sjezdu britské Labour Party v Brightonu, byl pobouřen například labouristický poslanec John Mann nebo Karen Pollocková, která je i výkonnou ředitelkou Holocaust Education Trust. „Nevím, jak je možné rozdávat na labouristické konferenci tak nechutnou literaturu, která se opírá o citace jednoho z nejznámějších antisemitů dvacátého století a architekta konečného řešení Reinharda Heydricha. Přítomnost Marxistů labouristické strany na konferenci naznačuje, že přinejmenším někteří jejich příznivci jsou členové Labour Party a ta by měla zjistit, kdo je napojen na tuto skupinu,“ řekla Pollocková. „Marxisté labouristické strany by měli být vyhozeni. Chceme, aby byly vyšetřováni a vyloučeni. Jejich hanebná publikace, obsahující antisemitský materiál, je dobrá leda tak pro odpadkový koš,“ dodal Mann.