Dnes je 3. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Britští Labouristé přijali plné znění mezinárodní definice antisemitismu - s dodatkem o svobodě vyjádření, co se Izraele týče

4. 9. 2018, -jg- |  Svět

LONDÝN – Národní výkonná rada britské Labouristické strany přijala v úterý 4. září plné znění pracovní definice antisemitismu Mezinárodní aliance pro připomínání holocaustu (IHRA). Stalo se tak poté, co letos v červenci strana pod vedením Jeremyho Corbyna chtěla široce uznávanou definici, jíž akceptovala spolu s 31 státy i Česká republika, přijmout jen částečně, a to bez částí, které zmiňují Izrael a podle nichž je za potencionální antisemitismus možné označit například tvrzení, že samotná existence Izraele je rasistický projekt, nařčení Židů, že jsou Izraeli loajálnější, dvojí metr na Izrael nebo srovnávání „současné izraelské vlády“ s nacisty apod. Úterním rozhodnutím strana přijala definici celou, ale spolu s ní ještě dodatek, jenž „zajistí, že to v žádném případě neohrozí svobodu slova co se Izraele nebo práv Palestinců týče“. Ředitelka Labouristických přátel Izraele, Jennifer Gerberová, schválení dodatku k definici IHRA ještě týž den kritizovala.

„Dodatek o svobodě vyjádření ohledně Izraele je nadbytečný a zcela podrývá další příklady toho, co strana právě údajně přijala. Zdá se, že Labouristická strana je odhodlána poskytovat bezpečný prostor pro antisemity. Toto rozhodnutí je smutnou reflexí o vedení strany Jeremym Corbynem a kultuře, kterou jí vtiskl,” uvedla Gerberová. Jako „jeden krok kupředu, dva kroky zpět,” zhodnotila čtvrteční přijetí definice IHRA s dodatkem na svém Twitteru další labouristická poslankyně Margaret Hodgesová.

Den předtím, než výkonná rada Labouristické strany přijala úterní usnesení o definici antisemitismu, sklidil z jejích řad kritiku samotný předseda Jeremy Corbyn. Vyzval totiž stranu, aby přijala osobní stanovisko, které by dovolilo aktivistům popisovat „Izrael, jeho politiku nebo okolnosti jeho založení jako rasistické”. Byl nicméně přehlasován.

Vedení labouristické strany ve Velké Británii se dostalo ohledně definice antisemitismu IHRA pod palbu kritiky už letos v červenci, když chtělo přijmout definici IHRA okleštěnou o ty pasáže, které se týkají Izraele. Ve stejné době však 36 krajně levicových židovských skupin z Izraele, Nizozemska, Belgie, Francie, Nového Zélandu, Kanady, Německa, Španělska, Jižní Afriky a Velké Británie podepsalo dopis, v němž vyzývají své vlády, aby definici IHRA odmítly. Akci koordinovala skupina Židovský hlas pro mír (Jewish Voice for Peace – JVP).