Dnes je 3. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Britská Labouristická strana odmítla mezinárodní pracovní definici antisemitismu, přijala svou alternativu

25. 7. 2018, -jg- |  Svět

LONDÝN – Britští Labouristé a jejich předseda Jeremy Corbyn se minulý týden dočkali ostrého odsouzení ze strany britských Židů, ale i premiérky Theresy Mayové, za to, že odmítli přijmout pracovní definici antisemitismu Mezinárodní aliance pro připomínání holocaustu (IHRA). Definice IHRA je přijímána různými světovými vládami a široce respektována. Členy aliance je 31 zemí, včetně České republiky. Britská Labouristická strana se však rozhodla přijmout většinu definice, ale ne části, které zahrnují Izrael. Tyto části definují jako možný antisemitismus např. nařknutí Židů, že jsou více loajální Izraeli, než vlastní zemi, tvrzení, že samotná existence Izraele je rasistická, uplatňování dvojího měřítka na Izrael a porovnávání „současné izraelské politiky“ s nacisty. Ve stejné době 36 krajně levicových židovských skupin (z Izraele, Nizozemska, Belgie, Francie, Nového Zélandu, Kanady, Německa, Španělska, Jižní Afriky a Velké Británie) podepsalo dopis, v němž vyzývají své vlády, aby definici IHRA odmítly.

„Jako organizace pro sociální spravedlnost z celého světa, píšeme tento dopis se vzrůstajícím znepokojením ohledně cílení na organizace, které podporují palestinská práva v obecném smyslu a nenásilné hnutí Bojkot, stažení investic, sankce (BDS) zvláště,“ stálo v prohlášení. „Tyto útoky mají příliš často formu cynických a falešných obvinění z antisemitismu, které nebezpečně zaměňují protižidovský rasismus za opozici vůči izraelské politice a systému okupace a apartheidu.“ Prohlášení iniciovala skupina Židovský hlas pro mír (Jewish voice for Peace – JVP) a ze známějších skupin se dále připojily Židé za palestinské právo návratu, Barevní Židé a sefardští a mizrachi Židé v solidaritě s Palestinou a Židé říkají Ne!

Tyto skupiny v prohlášení rovněž nabádají své vlády, aby odmítly definici antisemitismu IHRA, protože „je formulována tak, aby byla snadno přijata nebo podpořena západními vládami, aby se adekvátní kritika Izraele a podpora palestinských práv přirovnala k antisemitismu, jako prostředku k jejich potlačení.“

Bezprecedentní pohrdání

„Je překvapující, že si o sobě Labouristická strana myslí, že je více kvalifikovaná než kdokoliv jiný, a především víc, než židovská komunita, aby definovala antisemitismus,“ sdělil ve svém dopise straně vrchní rabín Velké Británie Efraim Mirvis. „Přijetím nové alternativy k mezinárodně uznávané definici IHRA labouristická strana vysílá židovské komunitě bezprecedentní pohrdání. Tak se další skupiny mohou oprávněně ptát, zda budou další na řadě v tom, že předsudky, jimž jsou podrobeni, pro ně někdo jiný nadefinuje,“ dodal.

Britská premiérka z konzervativní strany Theresa Mayová nařkla své politické rivaly z toho, že chtějí „předefinovat antisemitismus“ a po vzoru vrchního rabína Mirvise dodala, že rozhodnutí Labouristů posílá zprávu „bezprecedentního pohrdání Židům“.

Ve společném prohlášení Rada židovského vedení, Rada poslanců britských Židů a Komunitní bezpečnostní fond odsoudily „naředěnou definici antisemitismu“. „Strana práce, v jejímž středu tak dlouho stály hodnoty rovnosti a inkluze, se dnes rozhodla deklarovat, že rozumí antisemitismu lépe, než oběti tohoto zlého předsudku a postavit se proti jasným názorům židovské komunity,“ stálo v něm například.

Za**aný antisemita a Trumpovi fanatici

Podle britského židovského listu The Jewish Chronicle během debaty o definici IHRA označil Pete Willsman, člen národní výkonné rady strany a blízký podporovatel Jeremyho Corbyna, protesty 70 britských rabínů za „jednoduše hlouposti“. „Někteří lidé z židovské komunity jsou Trumpovi fanatici a od nich se nenechám poučovat,“ řekl. Podotkl ještě, že se setkal s přeživším Osvětim, co mu sdělil, že „se nikdy v labouristické straně nesetkal s antisemitismem“.

Někteří členové Labouristů se však s rozhodnutím své strany nesmířili. Poslankyně Margaret Hodgeová konfrontovala předsedu Corbyna slovy, že je „za**aný antisemita a rasista“ a měl by stranu opustit. Corbynův mluvčí na to reagoval, že proti Hodgeové budou přijata opatření. Člen britské strany práce Tal Ofer oznámil svou rezignaci. „S těžkým srdcem jsem se rozhodl ukončit členství v Labouristické straně – straně, jíž jsem celý život podporoval, straně, za níž jsem kandidoval ve dvou místních volbách a straně, která byla přirozeným domovem britských Židů #LabourAntisemitism,” napsal na svůj Twitter.

Arabský poslanec izraelského parlamentu Ahmad Tibi naopak usnesení britských labouristů pochválil. Podle něj pasáže o Izraeli obsažené v mezinárodní pracovní definici IHRA slouží k potlačování svobody projevu kritiků Izraele a podporovatelů Palestinců. „Nové prohlášení Labouristické strany, které odsuzuje antisemitismus, ale brání kritiku Izraele, je velkým zlepšením protipalestinské politiky, která mu předcházela,“ napsal do svého názorového sloupku pro web Middle East Eye Tibi.