Dnes je 9. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Blogerka měla být první „modelkou v hidžábu“ značky L’Oréal, kvůli protiizraelským výrokům na Twitteru sama odstoupila

28. 1. 2018, -mk- |  Svět

LONDÝN – Módní blogerku Amenu Khanovou, která se měla stát revoluční první „modelkou v hidžábu“ pro kosmetickou značku L’Oréal Paris, dostihla záhy po podepsání kontraktu minulost. Krátce po zveřejnění jejího jména se totiž objevily její téměř čtyři roky staré ostré výpady na adresu Izraele, které tehdy uveřejnila na svém twitterovém účtu. Zaznívalo v nich například, že Izrael je „zlověstná země“ a patří k „vrahům dětí“. Khanová po vlně kritiky tyto své tweety smazala, omluvila se za ně a nakonec oznámila, že odstupuje ze spolupráce s módní značkou. Důvodem je podle jejích vlastních slov to, že „současné diskuse kolem kampaně odvádějí pozornost od pozitivního a inkluzivního poselství, které tato kampaň chce šířit“. Ještě před týdnem přitom Khanová vyjádřila nesmírnou radost nad tím, že se má podílet na „převratné“ kampani soustředěné na diverzitu a přijímání odlišných kultur.

Výroky Ameny Khanové, které vyvolaly vlnu kritiky a nakonec vedly k jejímu odstoupení, obsahují označení Izraele za „ilegální stát“, jinde za stát „zlověstný“, v němž „nejvíce trpí nevinné děti“. V jiném tweetu s hashtagy #HopeForGaza a #SaveGaza Khanová napsala: „Izrael = faraon. Oba jsou vrazi dětí. Dá-li Alláh, čeká porážka i toho prvního; je to jen otázkou času.“ Všechny tyto tweety pocházejí z července 2014, tedy z doby konfliktu v Gaze.


Amena Khanová své protiizraelské tweety nyní smazala s tím, že „nereprezentují poselství harmonie“, které chce kolem sebe šířit. Současně s tím publikovala na sociálních sítích Twitter a Instagram i omluvu: „Hluboce lituji obsahu svých poznámek na Twitteru z roku 2014 a upřímně se omlouvám všem, které rozhněvaly či zranily. Boj za diverzitu je jednou z mých vášní a nechci nikoho diskriminovat.“


Khanová byla motivována snahou neuškodit progresivní kampani, jejíž se stala součástí a jejíž úspěch byl pro ni zřejmě na prvním místě. Firma L’Oréal Paris její postoj ocenila. „Vážíme si toho, že Amena se mezitím omluvila za obsah svých výroků na Twitteru a za to, čím se mohly ostatních dotknout,“ citovala média oficiální vyjádření společnosti. „L’Oréal Paris si zakládá na toleranci a respektu ke všem národům. Souhlasíme s Ameniným rozhodnutím od kampaně odstoupit.“

Khanová později na svém Twitteru zveřejnila další vzkaz, věnovaný tentokrát spíše komunitě svých fanoušků. Na něm poděkovala za příliv povzbudivých vzkazů a pokusila se vysvětlit, že ačkoli ji „nadále hněvá a naplňuje smutkem utrpení dětí, ať už jsou obětí válek, nebo zneužívání“, považuje „svou volbu slov v roce 2014“ za nevhodnou, neboť se v ní dopustila generalizace a mohla tak zraňovat celou jednu komunitu. „Slova mohou zraňovat a rozdělovat lidi. Je snadné nezáměrně upadnout do kolektivního nálepkování, což je v rozporu s veškerým mým přesvědčením,“ napsala.