Dnes je 16. 11. 2018
Zpravodajství
O projektu

Bílý dům: Trump dnes večer uzná Jeruzalém za „hlavní město Izraele“, nikoliv však „nedělitelné“

6. 12. 2017, -jg- |  Svět

WASHINGTON – Široce očkekávaný krok prezidenta USA Donalda Trumpa, kterým by měl uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele a schválit přesunutí amerického velvyslanectví z Tel Avivu tamtéž, potvrdili představitelé Bílého domu v úterý večer. „Ve středu 6. prosince 2017 prezident Trump uzná Jeruzalém za hlavní město Izraele,“ potvrdil jeden z nich s tím, že prezident provede oznámení během řeči v Bílém domě, jíž pronese ve 13 hodin místního času (20 hodin v Izraeli). Očekává se, že toto oznámení rozzlobí arabský svět a vrhne stín na amerikou vedená mírová jednání. Hledí se na něj totiž jako na hluboce favorizující Izrael, a to i když se chce americký prezident během něj znovu zavázat k dvojstátnímu řešení arabsko-izraelského konfliktu. „I když prezident považuje otázku Jeruzaléma za vysoce citlivou, nemyslí si, že by byla vyřešena ignorováním pravdy, že Jeruzalém je domovem izraelského zákonodárného sboru, nejvyššího soudu i předsedy vlády. Vidí to jako uznání skutečnosti, moderní i historické reality,“ zaznělo ještě z Bílého domu.

Američtí představitelé z administrativy rovněž sdělili, že očekávají, že Trump ve svém proslovu bude mluvit o „hlavním městě Izraele“, ale nikoliv o „nedělitelném hlavním městě Izraele.“ Dodali také, že Trump „uznává, že specifické hranice izraelské svrchovanosti v Jeruzalémě jsou předmětem jednání o jeho finálním statusu.“ Zmínili ještě, že toto vyhlášení nijak nezmění „status quo Chrámové hory/Charam al-šaríf.“

Ce se týká přesunutí ambasády USA z Tel Avivu do Jeruzaléma, to bude podle amerických představitelů otázkou let, rozhodně ne měsíců. Původně se mělo za to, že by stačilo jen přejmenovat americký konzulát, budovu v jeruzalémské čtvrti Arnona, která se nachází v západní části před linií z roku 1967. USA má od roku 1989 pro potřeby umístění ambasády v nájmu pozemky v další před-1967 jeruzalémské čtvrti Armon Ha-naciv. Jenže u objektu známého jako Allenbyho kasárna se vede spor o vlastnictví.

Poté, co prezident Trump o dva dny zmeškal podepsání odkladu platnosti zákona, který od roku 1995 podepisují každý půlrok už všichni prezidenti (americký kongres odsouhlasil přesunutí ambasády do Jeruzaléma už v říjnu 1995), musí jej podepsat nyní a jeho administrativa zatím rozvine plán jak a kdy má být americké velvyslanectví přesunuto.

Ještě v úterý večer o svém plánovaném proslovu Trump telefonicky informoval prezidenta Palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse. Ten poté vyzval papeže Františka a ruské, jordánské a francouzské vůdce, aby zasáhli. Proti se vyjádřila i šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová a přerušením diplomatických styků pohrozilo i Turecko. Organizace islámské spolupráce oznámila, že uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele bude považovat za agresi.