Dnes je 26. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

„Berlín nosí kipu“. Koná se demonstrativní akce německých Židů proti antisemitskému útoku

24. 4. 2018, -jg- |  Svět

BERLÍN – Po fyzickém a verbálním útoku na dvojici mužů s jarmulkami, židovskými pokrývkami hlavy, který se stal minulý týden v německém hlavním městě, přišla místní židovská obec s protestní akci „Berlín nosí kipu“. Demonstrace, kterou podpořily nejrůznější proizraelské, akademické, politické kruhy a skupiny pro mezináboženský dialog, se uskuteční ve středu 25. dubna večer před sídlem židovské obce v Západním Berlíně. Ve stejný čas je plánována i demonstrace v Erfurtu v bývalém východním Německu, ve spolkové republice Durynsko. Akce však začne už ráno a skončí happeningem v centru města u Nové synagogy. „Pokud se vám nepodaří dorazit do Erfurtu, nasaďte si kipu tam, kde se zrovna v tu dobu budete nacházet,“ píše se na oznámení akce, kterou pořádá ACHAVA Festspiele Thüringen, soukromá kulturní organizace.

Pravdou je, že vedení židovské komunity v minulosti své členy opakovaně od nošení jarmulek na veřejnosti odrazovalo. „Teď se ale situace vyhrotila a my již nejsme déle schopni ji snášet bez odporu,“ řekl předseda berlínské obce Gideon Joffe.

Minulý týden byla v berlínské čtvrti Prenzlauer Berg verbálně napadena dvojice mladíků s kipami na hlavě. Jeden z nich byl rovněž fyzicky napaden – mladý Syřan žijící v Berlíně jej začal mlátit páskem od kalhot. Napadený si část útoku natočil na mobil. Později média uvedla, že napadený byl Izraelec, jednadvacetiletý Arab z Haify, který si nasadil kipu, jež obdržel od svého kamaráda, aby otestoval, že Berlín není tak antisemitský, jak je poslední dobou občas slyšet.

Devatenáctiletý Syřan s palestinskými kořeny se poté, co se video rozšířilo sociálními sítěmi i do médií, dobrovolně přihlásil na policii, společně se svým právníkem. Mezitím se jedna menší demonstrace s kipami konala na Alexanderplatzu u Brandenburské brány už v neděli. Přišlo na ní 40 lidí. „Dnes je nás čtyřicet, příště nás bude sto!“ napsali na svůj Facebook její organizátoři.