Dnes je 25. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Belgie zmrazila financování palestinské školy. Byla pojmenována po teroristce Mughrabiové

14. 10. 2017, -mk- |  Svět

BRUSEL – Dívčí základní škola v Bejt Awwa nedaleko Hebronu na Západním břehu přišla o štědré financování belgické vlády poté, co byla přejmenována na školu Dalal Mughrabiové. Tato teroristka spojená s hnutím Fatah unesla v roce 1978 spolu s dalšími izraelský autobus a při tomto teroristickém útoku, který vstoupil do historie jako „masakr na pobřežní silnici“, bylo usmrceno 38 civilistů, z toho 13 dětí. Belgie, která dlouhodobě pomáhá palestinskému školství a od roku 2001 už na Západním břehu vybudovala 23 nových škol, nyní zcela zastavila veškerou pomoc palestinskému vzdělávacímu systému. Podle belgické vlády je nepřípustné, aby byla Belgie jakkoli spojována s propagací terorismu.

„Belgie je dlouhodobě významným partnerem strategického plánu palestinské samosprávy pro vzdělávání. Belgie usiluje o propagaci kultury respektu k lidským právům, lidské důstojnosti a tolerance. To se musí odrážet jak v osnovách látky probírané při vyučování ve školách placených belgickými daňovými poplatníky, tak i v názvech a logech těchto škol,“ stojí v prohlášení belgického ministerstva zahraničí. „Belgická vláda jednoznačně odsuzuje glorifikaci teroristických útoků. Belgie nedovolí, aby byla jakýmkoli způsobem spojována se jmény teroristů.“

Brusel od roku 2001 financoval vznik 23 nových škol a dalších 12 má ještě vzniknout. Mezi léty 2013 a 2020 Brusel na tento účel uvolnil či se chystal uvolnit ze svého rozpočtu 16,5 miliardy euro. Celý program je však nyní pozastaven.

V květnu letošního roku došlo k podobnému případu, kdy Norsko požádalo o navrácení dotace poskytnuté Palestinskému ženskému centru, protože bylo rovněž pojmenováno po Dalal Mughrabiové. K této nechvalně proslulé teroristce se hlásí celá řada palestinských institucí. Kromě školy v Bejt Awwa se po ní jmenují další čtyři školy a její jméno nese i mnoho dalších institucí a akcí, často spojených s mládeží a školstvím, například dětský tábor v Jerichu.