Dnes je 1. 11. 2020
Zpravodajství
O projektu

Belgie o útocích předem věděla, od Izraele dostala varování i ohledně letištní bezpečnosti

28. 3. 2016, -tm- |  Svět

BRUSEL – Belgické tajné služby i ostatní západní agentury měly podle informací listu Haaretz zcela zřejmé a velmi přesné zprávy varující před útokem na bruselském letišti i v metru. I přesto nezvýšily bezpečnostní opatření. Podle dosavadního vyšetřování byl útok naplánován ve velícím centru teroristické organizace Islámský stát v severosyrském městě Rakka, z nějž si organizace udělala hlavní město svého chalífátu. Ve stejné době vyšlo najevo, že Brusel ignoroval výtky izraelských bezpečnostních analytiků, kteří nastavují bezpečnostní měřítka na zahraničních letištích pro lety do Izraele a kteří několik týdnů před útoky upozorňovali na „závažné nedostatky“ v bezpečnostních opatřeních na letišti Zaventem. Při bombových útocích v Bruselu bylo zabito minimálně 31 lidí a 260 dalších zraněno. Plnou odpovědnost oficiálně převzal Islámský stát.

Teroristé odpovědní za úterní (22.3.) útok v Bruselu byli úzce napojení na skupinu, jež spáchala řadu teroristických útoků v Paříži minulý rok v listopadu. Obě buňky podléhaly stejnému veliteli, a to Salahu Abdeslamovi, který byl podle všeho zapletený do příprav pařížského teroru a z Paříže uprchl právě do Bruselu. Jeho zatčení bylo zřejmě impulzem ke spuštění bombového útoku na bruselském letišti a v  metru. Velitelství Islámského státu se totiž strachovalo, že by Abdeslam mohl během výslechu prozradit budoucí plány organizace, média navíc uveřejnila zprávy, že zatčený s policií spolupracuje.

Policie i tajné služby nyní pátrají po Najimu Laachraouimu, který vyrobil pásy s výbušninami pro své dva bratry Ibrahima a Khalida a v poslední chvíli z letiště uprchl. V tomto světle panují obavy z dalších podobných útoků nejen v Belgii, ale i v těch státech, které jsou nějakým způsobem zapojeny do války proti této teroristické organizaci sídlící v Sýrii a Iráku.