Dnes je 1. 11. 2020
Zpravodajství
O projektu

Belgičtí Židé odsoudili alegorický vůz na karnevalu kvůli antisemitsky zobrazeným postavám Židů

5. 3. 2019, -jg- |  Svět

BRUSEL – Obyvatelé belgického města Aalst se vrhli do víru masopustního průvodu s alegorickým vozem „Sabatjoor 2019“ znázorňujícím obří, culící se ultraortodoxní Židy s krysou na balících s penězi. Pohoršení nad tím vyjádřily v úterý 4. března dvě hlavní belgické židovské organizace: S Evropským židovským kongresem spřízněná CCOJB (Rada belgických židovských organizací v Belgii) a FJO (Forum židovských organizací), které zastupují vlámsky i francouzsky mluvící Židy v zemi. Obě přitom společně podaly stížnost na UNIA, federální organizaci monitorující rasismus a dalším relevantním státním orgánům. „V demokracii jako je Belgie není pro takové věci místo, ať jde o karneval či nikoliv,“ napsaly ve společném prohlášení. Skupina Vismooil’n, která se specializuje na tvorbu alegorických vozů pro karnevaly a která i tyto nadživotní postavičky Židů vytvořila, jimi chtěla dle vlastních slov reagovat na stále se zvyšující ceny. Proto své dílo prý nazvala i „sabatjoor“ – šabatový rok.

Kritizovaný alegorický vůz ztvárňoval dva muže ve „štrajmlech“, pokrývkách hlavy, jaké upřednostňují některé skupiny ultraortodoxních Židů, a v růžových oblecích. Oba mají licvousy. Jedna z postaviček se usmívá, kouří doutník a přitom natahuje ruku – patrně k výběru peněz. Má také na svém rameni bílou krysu. Obě postavy přitom stojí na zlatých mincích a u nohou mají balíky s penězi. V pozadí alegorického vozu je též přítomno okno připomínající architektonický styl mnoha evropských synagog a na jeho pravé straně krabička evokující mezuzu.

Nebylo to poprvé, co se belgičtí Židé cítili ztvárněním alegorického vozu na karnevalu v Aalstu dotčení. Roku 2013 zde tentokrát jiná skupina vzbudila pozdvižení vozem, který nápadně připomínal vagón, jakým nacisté transportovali Židy do vyhlazovacích táborů. Jednalo se tehdy o tvůrce skupiny FTP Group, kteří podél vozu kráčeli – jedni v nacistických SS uniformách a část oblečená jako ultraortodoxní Židé. Plakát na vagónu pak znázorňoval jednoho vlámského belgického politika oblečeného v nacistické uniformě a s plechovkou Cyklonu B v ruce.