Dnes je 23. 9. 2018
Zpravodajství
O projektu

Belgický popírač holocaustu odsouzen k povinné návštěvě bývalých koncentračních táborů

8. 10. 2017, -mk- |  Svět

BRUSEL – Sedmatřicetiletý Laurent Louis, někdejší člen belgického parlamentu za menší politické uskupení, Lidovou stranu, která jej později ze svých řad vyloučila, byl za své revizionistické výroky o nacismu a holocaustu odsouzen soudním dvorem v Bruselu k neobvyklému trestu: po dobu příštích pěti let musí každý rok navštívit koncentrační tábor a o své zkušenosti napsat. Ve svém prohlášení k rozhodnutí soudu Louis uvedl, že jej splní a každý rok se bude v bývalých táborech smrti „kát za svá slova“. Rozsudek prý považuje za „velmi výchovný a velmi silný z čistě humánního pohledu“.

Louis byl už v minulosti odsouzen k podmínečnému trestu a k pokutě za to, že zpochybňoval počty Židů zavražděné v plynových komorách za holocaustu a také dalšími způsoby zlehčoval zvěrstva spáchaná nacisty v Belgii za druhé světové války. V roce 2014 Louis na parlamentní půdě prohlásil, že „holocaust byl naplánován a financován pionýry sionismu“.

Jindy se postavil před budovu belgického parlamentu s portrétem syrského prezidenta Bašára Asada a pošlapal izraelskou vlajku. Izraelské vojenské akce v pásmu Gazy označil za genocidu a prohlásil, že sionismus je „horší než nacismus“.