Dnes je 25. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Belgická učebnice ilustrovala blízkovýchodní spor o vodu antisemitskou karikaturou

26. 3. 2018, -mk- |  Svět

BRUSEL – Učebnice zeměpisu, schválená belgickým ministerstvem školství a užívaná školáky po celé Belgii, použila jako ilustraci obvinění, že Izrael upírá přístup k vodě Palestincům Západním břehu – v tom se opírala o údaje organizace Amnesty International – karikaturu nesoucí všechny znaky novodobého antisemitismu. Na obrázku se tu obtloustlý Žid s pejzy koupe v přetékající vaně, zatímco opodál Palestinka marně čeká, až jí kapající vodovodní potrubí naplní kýbl. Karikatura nese popisek: „Podle Amnesty International upírá Izrael Palestincům přístup k vodě, zatímco osadníci si dopřávají svěží zavlažované trávníky a bazény.“ Sama Amnesty International se však od karikatury distancovala a její mluvčí označil karikaturu za „zavádějící“.

Proti karikatuře se ostře ozvala i organizace International Legal Forum, která usiluje o „spravedlnost, rovnost a mír v Izraeli a na Blízkém východě“. Ta se o přítomnosti antisemitské karikatury dozvěděla od rodičů jednoho z belgických žáků v Bruggách, kteří jí případ nahlásili.

Ředitelka této organizace, právnička Jifa Segalová, která dlouhodobě bojuje proti mezinárodnímu hnutí BDS (za bojkot, stažení investic a sankce zaměřené proti Izraeli), o této karikatuře uvedla: „Je stěží uvěřitelné, že v roce 2018 existují belgické karikatury, které tak otevřeně křičí do světa svůj antisemitismus… Je to nejen nemorální skutek, ale dokonce i skutek ilegální, a požadujeme, aby byla karikatura z knihy okamžitě stažena.“

Segalová také informovala, že okamžitě odeslala ostře kritický dopis belgickému ministru školství, aby se postaral o neprodlené stažení karikatury z učebních materiálů určených belgickým studentům.

Učebnice zeměpisu s názvem Polaris GO!3 je určena vlámsky hovořícím středoškolákům. Podle státních ministerských stránek je vzdělávací program GO! „extrémně opatrný k tomu, aby naplňoval své základní poslání, kterým je nabídnout neutrální vzdělání“. Reymonda Verdycková, která programu GO! vlámské vlády šéfuje, nazvala karikaturu „stereotypní a nekompatibilní s našimi hodnotami“. Karikatura pochází z díla brazilského karikaturisty Latuffa, který byl oceněn i na íránské soutěži karikatur o holocaustu a jenž často přirovnává Izrael k nacistickému Německu.