Dnes je 6. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Během jomkipurových modliteb neznámý pachatel zaútočil na synagogu v Gdaňsku

20. 9. 2018, -jg- |  Svět

GDAŇSK – Židovská obec v severopolském Gdaňsku se vzpamatovává ze šoku, kdy se na synagogu během svátku Jom kipur odehrál útok. Zatím neznámý pachatel vhodil ve středu 19. září v podvečer, právě před závěrečnou modlitbou Neila, do okna Nové synagogy v gdaňské čtvrti Wrzeszcz velký kámen. Ten proletěl těsně kolem tváře jedné ženy a dopadl do vestibulu, kde na Neilu čekaly ženy a děti. Zvenčí muselo být pachateli jasné, že hází kámen do osvětlené místnosti a z blízké vzdálenosti. „Útoky na synagogy během židovského dne smíření, svátku Jom kipur, byly častou praxí nacionalistických milicí v Polsku, ale to se dělo ve 30. letech minulého století,“ stálo na facebookové stránce židovské obce v Gdaňsku. Incidentem se zabývá policie. „Dnes kolem 18. hodiny jsme obdrželi zprávu, že pachatel, který dosud není znám, vysklil okno synagogy tím, že do něj vhodil kámen,“ potvrdila Karina Kamińska, tisková mluvčí velitele městské policie v Gdaňsku.

Nová synagoga v ulici Partyzánů v gdaňském Wrzeszczi byla vybudována v letech 1926 až 1927 a sloužila především židovským uprchlíkům z Ruska a Velkopolska, ale i místní malé židovské komunitě. Roku 1938 byla nacisty poškozena a poté prodána městu, prý aby se zamezilo její další zkáze. Během války sloužila jako skladiště zbraní, což ji zachránilo od osudu mnoha jiných synagog na tomto území.

(Velká synagoga v Gdaňsku, schopná pojmout přes 2000 věřících, stávala od roku 1887 na dnešní Boguslawského ulici v historickém centru města. Její stavbu financovalo 5 místních komunit, hlásících se k reformnímu křídlu judaismu. Celá synagoga měla elektrické vytápění i osvětlení, což bylo na neorenesanční budovu z konce 19. století celkem nezvyklé. Roku 1939 byla po německé invazi do města místními úřady zdemolována.)

Zajímavostí je, že válku přečkala v Nové synagoze ve Wrzeczszi i Tóra. Po válce byla Tóra i synagoga předána do užívání židovské komunitě a roku 1948 ji obec zrenovovala a přizpůsobila náboženským funkcím. To se ale změnilo roku 1951, kdy došlo k hromadnému imigraci Židů z města, obec byla rozpuštěna a synagoga se přestavila na základní uměleckou školu. Znovu do vlastnictví nabyla gdaňská židovská komunita budovu po soudních sporech až roku 2009. (O dva roky dřív ji s německou delegací navštívil rodák ze čtvrti Wrzeszcz, tehdy zvané Langfuhr, a laureát Nobelovy ceny za literaturu Günter Grass.) Dnes se v budově synagogy nachází malá modlitebna a malé muzeum věnované dějinám Židů v Gdaňsku/Danzigu ve 20. století.

VIDEO: Gdaňská policie zveřejnila záznamy z bezpečnostních kamer v době incidentu