Dnes je 26. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Bangladéš sužuje vlna islamistického násilí, místní ministr z něj viní Izrael

8. 6. 2016, -jg- |  Svět

DHAKA – Jihoasijský Bangladéš se v současnosti potýká s vlnou vraždění, která je namířena proti místním sekulárním bloggerům, akademikům, intelektuálům a rovněž proti komukoliv nemuslimského vyznání, ale i proti muslimským šíitům. Poslední vražda se stala v úterý 7. června, kdy útočníci na motorce zastřelili hinduistického mnicha. V neděli byla před očima svého šestiletého syna brutálně pobodána a pak zastřelena žena šéfa policejního protiteroristického oddělení v Chittagongu, týž den byl na jihu země zabit i křesťanský majitel hokynářství. K těmto a podobným vraždám se vždy přihlásí islamistická média podporující Islámský stát (ISIS), ačkoliv je nejasné, zda a jak by mohla teroristická organizace usídlená v Iráku a Sýrii operovat i na jihu Asie. Bangladéšské orgány jsou zatím bezmocné, od ledna už bylo zabito 40 lidí a zatím se pouze jeden případ vraždy dostal k soudu. Bangladéšský ministr pro bydlení Asaduzzaman Khan proto v pondělí 6. června došel k závěru, že se jeho země stala obětí „mezinárodní konspirace“ v níž tahá za nitky Izrael.

Ministr Khan naznačil, že opoziční politická reprezentace se setkala s izraelským tajným agentem. Nicméně pro svá tvrzení nedodal žádný důkaz. „Bangladéš se stal terčem mezinárodní konspirace, do níž jsou zapojeny i cizí tajné služby,“ řekl doslova v pondělí ministr. Když byl vyzván, aby tuto svou úvahu rovedl, dodal: „Museli jste si všimnout, že jeden bangladéšský politik se setkal s příslušníkem izraelské tajné rozvědky. Ví o tom celý Bangladéš.” Mluvčí izraelského minsiterstva zahraničí Emanuel Nachson označil toto vyjádření za „naprostý blábol“.

Opoziční bangladéšský poslanec Aslam Chowdhury byl nedávno zatčen a obviněn ze snahy o svržení vlády poté, co byl v Indii vyfocen na setkání s izraelským vládním poradcem Mendim Safadim. Drúzský člen strany Likud dělá poradce současnému izraelskému náměstkovi ministra pro regionální spolupráci Ayoubovi Karovi. Chowdhury nicméně svou cestu do Indie označil jako čistě pracovní a setkání s izraelským politikem popřel.

Safadi poté, co se dostal do hlavních titulků bangladéšských médií, kde byl označen za agenta izraelské tajné služby Mossad, se proti výrokům představitelů Bangladéše ostře ohradil s tím, že ačkoliv se současná bangladéšská vládní strana Awami League představuje na Západě jako sekulární, ve skutečnosti tomu tak není a označil její politiku za podobnou té Muslimského bratrstva. „Většina teroristických organizací se schovává pod různými zastřešeními. Hodně jich funguje jako charitativní organizace, které tímto způsobem rekrutují mladé džihádisty z chudého prostředí. Jiné jsou zas politické organizace, které se zastřešují svou psanou platformou, ale ve skutečnosti se chovají zcela opačně. Takovou politku vede Muslimské bratrstvo,“ vysvětlil.

Převážně muslimský, avšak oficiálně sekulární stát Bangladéš podporuje Palestince a tak nemá s Izraelem ani žádné diplomatické styky. Jakékoliv hanobení Izraele však potěší početné bangladéšské příznivce palestinské kauzy a rovněž jím de facto jakákoliv politická strana v Bangladéši získá pár kladných bodů na popularitě.