Dnes je 20. 8. 2019
Zpravodajství
O projektu

Argentinka se soudí s památníkem holocaustu Jad Vašem o Schindlerův seznam

13. 3. 2015, -jg- |  Svět

JERUZALÉM – Kufřík s korespondencí, pozdějšími dokumenty a fotografiemi Oskara Schindlera, který muzeum a památník holocaustu Jad Vašem v Jeruzalémě má ve svých sbírkách, jsou údajně majetkem Eriky Rosenbergové, která se o ně nyní soudí. Dokumenty zahrnují i seznamy Židů, které Schindler během druhé světové války zachránil. Předměty patřící kdysi továrníkovi Schindlerovi, který za svou záchranu nejméně 1200 Židů během holocaustu vysloužil titul Spravedlivý mezi národy, byly prý neoprávněně vzaty z Německa bez svolení majitelů poté, co tam byly objeveny.

Argentinka Erika Rosenbergová, která je legální dědičkou po Schindlerově ženě Emilie, tvrdí, že tyto dokumenty patří jí, zatímco muzeum Jad Vašem uvádí, že je dostalo darem od páru, který bydlel v bytě v Německu, kde byly nalezeny. Právník Eriky Rosenbergové ale prohlašuje, že je Jad Vašem z Německa propašovalo a ona se jim v tom ještě v roce 1999 pokoušela zabránit.

Mluvčí muzea Jad Vašem řekl izraelským novinám: „Emilie nikdy tyto dokumenty nepožadovala. Až teprve po její smrti se o ně přihlásila její přítelkyně Erika Rosenbergová. Věříme, že Schindlerův seznam je dokument historické hodnoty a že jeho místo je ve veřejném sektoru.“ Případ se bude projednávat u izraelského soudu v dubnu.

V roce 2013 byly určité dokumenty patřící Schindlerovi vydraženy za 122 tisíc amerických dolarů, což odpovídá částce přes tři miliony českých korun.