Dnes je 24. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Antisemitští nebo jen anti-ultraortodoxní? Protesty proti novým charedi enklávám v oblasti New Jersey

28. 1. 2019, -rjw- |  Svět

NEW JERSEY – Nevraživost „starousedlíků“ vůči „náplavě“ se objevuje skoro vždycky, když se někam začne stěhovat víc lidí. Obchodníci s realitami a developeři někdy užívají drsné praktiky. Život v městečku se začíná měnit, nic už není jako dřív. V městech jako Toms River nebo Jackson navíc příchozí – v tomto případě ultraortodoxní/charedi Židé – tvoří uzavřenou skupinu s jiným oblékáním a stylem života. Expandují sem z Lakewoodu, kde jejich počet vzrostl v letech 2000-2017 z 60 tisíc na více než 100 tisíc (JTA). Někteří starousedlíci proto založili hnutí “Rise Up Ocean County“ („Povstaň, Ocean County“ – RUOC), jehož kampaň proti rozšiřování židovských čtvrtí má podle kritiků antisemitské rysy.

Argumenty RUOC jsou celkem jasné: Příchodem početných charedi rodin se skokově zahustí populace (v mnoha domácnostech bude 5 a více členů) a rapidně vzroste počet dětí. To změní rozpočty měst, zvláště v oblasti školství a příspěvků na dopravu do škol – místo do úpravy parku nebo rekonstrukce školní budovy bude nutné investovat do autobusů převážejících pejzaté kluky, z nichž vyrostou mladí ješivníci a otcové dalších velkých rodin. A nárůstem populace získají charedi Židé navíc možnost ovlivňovat ve volbách místní politiku.

Suchá fakta a sugestivní videa

Tyto výsledky pravdivých faktů sděluje RUOC zjednodušeně na videích v číselných přehledech a konstatováních střízlivě znějícího komentátora. To vše podkresleno sugestivní hudbou a hlavně snímky velkých srocení charedi/ultraortodoxních Židů. Když je řeč o dětech objeví se stovky školáků, hemžící se o přestávce na hřišti. Někteří zpozorují kameru a dělají na ni opičky; netuší, že přes jejich vyplazené jazyky pojedou číselné tabulky. Procesí černobíle oděných mužů se hrne neznámo kam, sledováno udivenou skupinkou lidí v tričkách a džínech.

RUOC v téměř každém videu upozorňuje, že rozhodně není antisemitská. Jde tu o potíže s jednou skupinou – charedi Židy – nikoli se Židy obecně. A ačkoli uvádí, že ultraortodoxní enklávy znamenají i „náboženské problémy“, jde jí hlavně o záležitosti infrastruktury a kvalitu života všech obyvatel.

„…nebyl už nikdo, kdo by se mohl ozvat.“

Rozhořčení způsobilo video , parafrázující citát připisovaný Martinu Niemöllerovi: „Nejdřív přišli pro komunisty, a já jsem se neozval, protože jsem nebyl komunista. Pak přišli pro Židy, a já jsem se neozval, protože jsem nebyl Žid. (…)Pak přišli pro mě a tehdy už nezbýval nikdo, kdo by se mohl ozvat.“
Jenomže tentokrát těmi, kdo přišli, jsou ultraortodoxní Židé. „Nejdřív přišli pro můj dům, ale já se neozval. Řekl jsem, že ho nechci prodat a zavřel jsem dveře … pak přišli pro můj les. Neozval jsem se, protože jsem na lesích neměl zájmy.“

A tady se objevuje důležitý rys, který nesmíme přehlédnout: RUOC je zelená a sekulárně-lidskoprávní (a tak také vystupuje). Brání zástavbě volné přírody v okolí měst, což je celosvětový problém, známý i v ČR. Zároveň se staví proti tomu, aby náboženské právo nabíralo vrch nad sekulárními principy americké společnosti. I to je fenomén známý s mnoha států USA a týkající se mnoha konkrétních náboženských skupin.

Lesy a sekulární právo

Jenomže v konkrétním případě Ocean County jsou tyto jevy spojené se Židy, kteří navíc vypadají výrazně židovsky. RUOC se cítí v nerovné pozici, kdy jakoukoli kritiku lze odbýt jako antisemitismus. Druhá strana, reprezentovaná rabínem Moshem Zevem Weisbergem říká opak: „Je to ničemná skupina, hledající pěkné pozlátko pro svou zásadně antisemitskou agendu.“
A zatímco některé komentáře na Facebooku mu dávají zapravdu (např. „Jsou to bestie!“ nebo „Postavte kolem Lakewoodu zeď!“), RUOC upozorňuje na agresivní statementy, jejichž pisatelé označují její příznivce za „prokleté nacisty“.

Konkrétní případy a antisemitské vzorce

Při bližším pohledu na stránky RUOC se ukazuje, že skupina řeší mnohem víc než jen kvalitu života kolem Lakewoodu: Jde tu o boj proti korupci, spojovanou opět s židovskými ultraortodoxními skupinami. Jde o to, že noví sousedé vytvářejí paralelní stát ve státě. V neposlední řadě propuká boj za to, aby podezření ze sexuálního zneužití řešily nezávislé soudy, nikoli rabínské.

RUOC se ohrazuje proti označování za antisemitskou nebo dokonce „nacistickou“. Přinejmenším v případě střelby v synagoze Tree of Life vydala odsouzení a výzvu k modlitbě za zavražděné „k našemu společnému Bohu, Bohu Abrahámovu“. Sama se přitom cítí být zastáncem „ne-ortodoxního obyvatelstva“ (“non-orthodox population“), což může zahrnovat i Židy, kteří nejsou charedi – tedy od sekulárních po moderní ortodoxii. Zda doopravdy mluví i za ně, není ovšem jisté. RUOC funguje jako platforma bez pevného členství a skutečné vedení zůstává v anonymitě.

Nakonec ale nejde o to, jestli RUOC má nebo nemá židovské příznivce. Příslovečné jádro pudla je v tom, že skupina RUOC upozorňuje na konkrétní problémy, ale způsobem, který se nezaměřuje na řešení konkrétních problémů (např. přimět nově příchozí k větším příspěvkům na školní autobusy). Klíčem k řešení všech problémů je zamezení přítomnosti, nebo alespoň zvýšení charedi populace v oblasti. Jiná možnost jako by nebyla.