Dnes je 18. 8. 2019
Zpravodajství
O projektu

Antisemitský útok na košer kavárnu ve Winnipegu zřejmě fingovali majitelé

29. 4. 2019, -rjw- |  Svět

WINNIPEG – Šok a znepokojení, to jsou reakce, které vyvolalo zjištění kanadské policie. Poté, co věnovala značné úsilí, aby vyšetřila opakované antisemitské útoky na BerMax Caffe v kanadském Winnipegu, dospěla k závěru, že sérii útoků zřejmě fingovali majitelé. „Pokud jsou zjištění policie pravdivá, co nejostřeji odsuzujeme toto fingování zločinů z nenávisti,“ stojí prohlášení v B’nai Brith Kanada. Zdálo se, že na rodinnou kavárnu a bistro si někdo zasedl. Za posledních pět měsíců se stala čtyřikrát terčem vandalských útoků. Výlohy byly posprejované antisemitskými hesly. Alexander Berent (56), manželka Oxana (48) a syn Max (29) se setkali s projevy solidarity, od zvýšení návštěv po finanční sbírku. Podporu celé židovské komunitě vyjádřil starosta Winnipegu i další politici.

Objevovaly se výtky místní policii, že není schopná dopadnout pachatele. Poslední útok, k němuž mělo dojít 18. dubna, byl navíc údajně spojen s loupeží. V noci po zavírací době byl prý podnik přepaden, interiér zdemolován. Oxana Berentová, jež byla v době útoku na místě, byla následně převezena k ošetření do nemocnice.

Právě v posledním případě nastal ve vyšetřování obrat. „Poté, co policie věnovala případu 1000 hodin vyšetřovací práce, obvinila majitele z trestné činu poškozování veřejnosti,“ stojí v místním deníku.

Policejní šéf Danny Smyth prohlásil, že je „strašně zklamán a upřímně řečeno, i rozzloben z toho, jak tato rodina tak nechutným způsobem zneužila nenávist a rasismus. – Tím, co udělali, umožnili, aby se do celé diskuse vetřel cynismus. Cynismus, který trivializuje skutečné oběti nenávisti. Cynismus, který může podpořit stereotypy, které židovská komunita s velkou námahou snaží rozptýlit.“

Restaurace patřící ukrajinsko-izraelským přistěhovalcům fungovala pod košer certifikátem do loňského podzimu, kdy se ho Berentovi rozhodli vzdát kvůli nákladům a povinnosti mít o šabatu zavřeno. Je možné, že za fingováním útoků byly právě finanční problémy.