Dnes je 21. 4. 2019
Zpravodajství
O projektu

„Antisemitismus sem, antisemitismus tam.“ Místní pobočka britské Labouristické strany zamítla odsouzení masakru v Pittsburghu

6. 11. 2018, -jg- |  Svět

LONDÝN – Místní pobočka Labouristické strany ve Stockton North zamítla vydání prohlášení, jež by odsoudilo útok na synagogu v americkém Pittsburghu, který zanechal 11 mrtvých. Podle Steva Cookea, tajemníka pobočky, nebylo přijetí usnesení odhlasováno, protože členové strany si stěžovali na jeho přílišné zaměření se na antisemitismus. Členové údajně požadovali, aby zmínky o antisemitismu byly z prohlášení vyňaty a aby se text odsouzení útoku na synagogu, při němž krajně pravicový střelec křičel, že „všichni tito Židé musí zemřít“, zaměřil na odsouzení všech typů rasismu. To ale podle jeho předkladatele, Steva Cookea, strana už dříve učinila. Cooke ještě řekl, že předešlá prohlášení o islamofobii nebo protiimigrantské rétorice, která byla členy dříve odhlasována, se nesetkala se stejnými požadavky – totiž aby byla méně specifičtější a více se zaměřila na všechny formy rasismu.

Steve Cooke, který v pátek 2. listopadu předložil ve Stocton-on-Tees návrh prohlášení na odsouzení zastřelení 11 lidí při šabatové bohoslužbě v synagoze v americkém Pittsburghu, sdělil, že jeho zamítnutí jej „zděsilo“. Pouze dva členové, včetně jeho samotného, hlasovali pro návrh. Dodal ještě, že jej někteří členové strany nařkli, že tím, že labouristickou stranu poškozuje na pověsti, pokud ji asociuje s antisemitismem.

„Měl jsem za to, že prohlášení, které jsem načrtl, abychom odsoudili pittsburghské vraždy, kritizovali nenávistnou antisemitskou rétoriku a prezentovali tak Labouristickou stranu jako vedoucí opoziční sílu vůči takovým předsudkům, bude odhlasováno bez problémů. … brzy však bylo jasné, že se vůči celé myšlence vzedme odpor. Hlavními argumenty, které byly vzneseny proti prohlášení, bylo, že bychom měli říct, že my jsme přeci proti všemu rasismu, a ne jen antisemitismu,“ napsal Cooke na svůj Facebook později. „Bylo řečeno, že text se příliš zaměřoval na ‚antisemitismus sem, antisemitismus tam‛, zatímco ostatní typy rasismu nebyly zmíněny. Podotkl jsem pak, že prohlášení ohledně islamofobie a protiimigranstkému rasismu jsem přednesl straně už v červenci,“ dodal Cooke.

Minulý týden ještě další pobočka britské Labouristické strany odhlasovala, aby zmínky o opozici vůči antisemitismu byly z prohlášení odsuzujícího pittsburghský masakr odstraněny. Členové strany v Southend West si odhlasovali, že z prohlášení byly odstraněny řádky oznamující, že „antisemitismus ve společnosti existuje a potvrzujeme naše přesvědčení, že všechny formy antisemitismu musí být vymítěny“. A dále byla rovněž vynechána zmínka, že Labour Party je „lídrem v opozici vůči antisemitismu a bojuje s rasismem na všech úrovních ve společnosti“. To ale podle deníku The Independent souvisí s tím, že Metropolitní policie v současnosti vyšetřuje několik členů britských labouristů z antisemitsky motivovaných přečinů z nenávisti.