Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

„Ani Hitler nepoužil chemické zbraně,“ zaznělo z Bílého domu. Spicer už se za výrok omluvil

13. 4. 2017, -rjw- |  Svět

WASHINGTON – Tiskový mluvčí Bílého domu Sean Spicer neměl v úterý 11. dubna nejlepší den. Při kritice syrského prezidenta Bašára Assada pronesl během konference s novináři větu, na kterou on ani mnoho dalších nikdy nezapomenou: „Během 2. světové války jsme nepoužili chemické zbraně. Víte, měli jste někoho tak zavrženíhodného jako byl Hitler, a ani ten se nesnížil až k užití chemických zbraní.“ Ve čtvrtek se za své výroky omluvil. Zároveň obdržel pozvánku od jeruzalémského památníku holocaustu Jad vašem, aby se přijel poučit o šoa. Spicer se tohoto přešlapu navíc dopustil na začátku Pesachu. Kritici Trumpova týmu samozřejmě nešetří jízlivými poznámkami o Spicerově dějepisném vzdělání a všeobecném rozhledu. V případě Spicera jde ovšem už o druhé faux paux, poté, co v lednu při výročí osvobození Osvětimi vynechal z pietní řeči jakoukoli zmínku o Židech.

Když na úterní tiskové konferenci jeden z přítomných novinářů zvolal, že chemické zbraně byly použity proti Židům, Spicer odpověděl: „To uznávám. On je posílal do holocaustových center („into the Holocaust Center“) – rozumím. Ale říkám, že ne tím způsobem, jak je (tj. chemické zbraně) použil Asad, když vstoupil do měst, svrhnul je doprostřed měst.“Pak se pokusil vysvětlit svůj výrok ještě jednou, s podobným úspěchem: „Myslím, že když přijde na sarin, neužíval plyn proti vlastním lidem, jako to dělá Assad.“ Pak už nezbývalo, než přijmout kritiku, která se na něj sesypala nejen ze židovských kruhů – a za výrok se omluvit.

Voda na mlýn popíračům

Před oficiálním vystoupením v CNN se Spicer pokusil vysvětlit své výroky ještě jednou: „Rozhodně jsem nechtěl snižovat strašlivou povahu holocaustu,“ napsal v e-mailovém prohlášení. „Snažil jsem se ukázat odlišnost taktiky užití letadel při svrhávání zbraní na obydlené oblasti. Jakýkoli útok na nevinné lidi je zavrženíhodný a neomluvitelný.“

Robert Rozett, ředitel knihovny Jad vašem, v tom ovšem vidí vodu na mlýn popíračům holocaustu. A není sám. Republikánská předsedkyně Sněmovny reprezentantů, Nancy Pelosiová, dokonce vyzvala prezidenta Trumpa, aby Spicera propustil a distancoval se od jeho prohlášení. Nikdo asi nepředpokládá, že by se mluvčí Bílého domu pokoušel o popírání holocaustu v přímém přenosu. Lze ale čekat, že jeho výrok zneužijí jiní.