Dnes je 26. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Amsterdamská mešita oslavila na den připomínky holocaustu konverzi židovského seniora na islám

12. 5. 2018, -jg- |  Svět

AMSTERDAM – Modrá mešita v Amsterdamu oznámila, že 4. května, na na nizozemský den památky obětí holocaustu, konvertovala místního židovského přeživšího nacistické genocidy na islám. Video sedmaosmdesátiletého seniora na vozíčku, který po imámovi přeříkává šahádu, pak umístila na Facebook. „Šaháda našeho 87-letého bratra! Pan Sal van Coeverden, který se narodil před 87 lety židovské šlechtické rodině, dnes odříkal šahádu. Takbír,“ stálo v popisku. Jedna přispěvatelka v komentářích zmínila, že to byl její bratr, kdo pána na vozíčku tlačí, a že on se o Coeverdena stará v domově důchodců. Místní židovská komunita, která se dosud nevzpamatovala ze ztráty, kdy šoa nepřežilo 75 % jejích členů, se staví k prohlášení skepticky. Není to sice poprvé, co Modrá mešita, postavena před osmi lety v převážně židovské čtvrti Amsterdamu a financovaná Kuvajtem a Katarem, oslavila konverzi Žida na islám. Tentokrát však nikdo nemůže Sala van Coeverdena identifikovat.

Esther Voetová, místní investigativní novinářka a editorka holandsko-židovských novin, říká, že má o této kauze, kterou studuje, zatím pochybnosti. Podle ní muž židovského původu jménem Sal van Coeverden žil v jižním Amsterdamu před sedmi lety, ale nejsou o něm žádné další zprávy. Van Coeverden je v zemi poměrně neobvyklé jméno a jeho nositelem byla jak židovská rodina, která v Nizozemsku žila, tak i jedna šlechtická rodina.

Tyto rodiny však nebyly nijak příbuzné a rovněž tvrzení mešity, že konvertita je obojího židovského i šlechtického původu, je dost nepravděpodobné, neboť tyto dvě skupiny obyvatel tvořily jen velmi zřídkakdy smíšené sňatky. „Zatím nevíme, o koho jde. Nikdo toho muže na videu nezná,“ řekla s tím, že kauzu sledují i další novináři. Modrá mešita, která na svých webových stránkách propaguje formulář pro konverzi na islám, na telefonické dotazy ohledně van Coeverdenovy konverze neodpovídala.

Roku 2013 v mešitě konvertoval na islám pětadvacetiletý Yair van der Roer, do té doby člen sionistického mládežnického hnutí Bnei Akiva, jehož členové obecně pocházejí z nábožensky observantních židovských rodin. Stejně jako tentokrát, van der Roer, který se na střední škole identifikoval jako homosexuál, recitoval v mešitě šahádu a byl u toho nafilmován. Své jméno si změnil na Adil a jeho přátelé izraelskému deníku Maariv řekli, že od doby, co Adil konvertoval, už není gay.