Dnes je 28. 2. 2020
Zpravodajství
O projektu

Američtí Židé odsoudili prezidentova slova o neznalosti či dvojí loajalitě, jíž podle něj disponují židovští voliči Demokratů

21. 8. 2019, -jg- |  Svět

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump řekl, že američtí Židé, kteří volí demokraty, jsou buďto ignoranti, anebo vysoce neloajální. Stalo se tak v úterý 20. srpna v Oválné pracovně Bílého domu při schůzce s prezidentem Rumunska Klausem Iohannisem, když přišla řeč na dvě čerstvě zvolené kongresmanky za Demokratickou stranu, Ilhan Omarovou a Rashidu Tlaibovou. Těm byl nedávno kvůli jejich podpoře hnutí BDS odepřen vstup do Izraele. „Myslím, že Židé, co volí Demokraty, prokazují buď totální nedostatek znalostí, anebo loajality,“ řekl prezident USA. Ve středu pak Donald Trump na svém Twitteru nasdílel komentář moderátora a konspiračního teoretika Wayne Allena Roota, který napsal, že zatímco židovský stát Trumpa zbožňuje jako „krále Izraele“, američtí Židé už ani nevědí, co dělají. „Wow!“ dodal Trump, když poděkoval Rootovi za jeho hřejivá slova.

Prezident Trump učinil v minulosti v rámci zahraniční politiky USA několik proizraelských kroků. Přenesl americké velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, který USA uznaly izraelským hlavním městem, uznal svrchovanost Izraele na Golanských výšinách – a urgoval Izrael, aby znemožnil původně povolený vstup kongresmankám Tlaibové a Omarové. Obě ženy pak nazval „tváří“ Demokratické strany a tím, že je kritizoval, se snažil přilákat židovské voliče. „Před pěti, třemi lety, by byla nereálná už jenom myšlenka na to, že se o tom budeme bavit, o zastavení pomoci pro Izrael kvůli dvěma lidem, co nenávidí židovský lid,“ řekl v reakci na slova Omarové, která takový návrh krátce poté, co nebyla vpuštěna do Izraele, opět zopakovala.

Jenže američtí Židé, kteří historicky volili většinově právě pro Demokraty, slova nejmocnějšího muže USA kritizovali. Unie reformního judaismu, která představuje největší židovskou organizaci sdružující synagogy v Severní Americe, odsoudila Trumpova slova, stejně tak, jak to udělala například lobbystická skupina AIPAC nebo progresivní J-Street. Za Trumpovy komentáře se naopak postavila Republikánská židovská koalice. Halie Soiferová, ředitelka Židovské demokratické rady Ameriky, poznamenala, že prezident se dopustil „opakování antisemitských tropů“. „Pokud je to o Izraeli, pak se prezident dopouští opakování tvrzení o dvojí loajalitě, což je forma antisemitismu,“ sdělila. Předseda AJC David Harris řekl, že prezidentovy výroky byly „šokujícím způsobem rozdělující společnost“. „Američtí Židé, stejně jako všichni Američané, mají řadu politických názorů a priorit. Hodnocení jejich znalostí nebo loajality na základě toho, jakou stranu preferují, je nevhodné a přímo nebezpečné,“ dodal Harris.

Profesor Brandeisovy univerzity Matt Boxer, který se dlouhodobě zabývá volebními vzorci Židů, médiím sdělil, že to není poprvé, co prezident něco takového řekl a že židovští Američané historicky volí ve velkém poměru Demokraty, protože stranu vidí jako více otevřenou imigrantům a menšinám. „Upřímně, on vůbec neví, o čem hovoří,“ řekl Boxer a dodal, že Trumpovi se zřejmě změnit historicky daný vzorec nepodaří, a už vůbec ne tvrzením, že by američtí Židé měli mít dvojí loajalitu k Izraeli jednoduše kvůli jejich náboženství.

Jak napsal Thomas Friedman pro americký deník The New York Time ve svém názorovém sloupku s názvem „Pokud si myslíte, že Trump pomáhá Izraeli, jste blázni“, jak Netanjahu, tak Trump, udělali něco, co se dosud nikomu napodařilo: „Z podpory Izraele učinili rozdělující téma v americké politice.“ Někdejší velvyslanec Izraele do OSN a bývalý blízký poradce premiéra Benjamina Netanjahua Dore Gold už na podzim 2018 při debatě na Hudsonově Institutu poznamenal: „Bavíte se s Demokraty, bavíte se s Republikány. A nenecháte se chytit při hraní si na stranickou politiku ve Spojených státech.“

Ve středu svá úterní prohlášení americký prezident vysvětloval. Neměl totiž na mysli loajalitu amerických Židů vůči USA. „Pokud volíte pro Demokraty, jste neloajální k židovskému lidu a velmi neloajální k Izraeli,” řekl reportérům. Z izraelských představitelů se k Trumpovým prohlášením dosud nikdo nevyjádřil.