Dnes je 6. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Američtí neonacisté oslavovali na internetu vraždu židovského studenta

27. 2. 2018, -mk- |  Svět

PHILADELPHIA – K otřesné rasově motivované vraždě došlo na počátku letošního roku v jižní Kalifornii, kde bylo 10. ledna nalezeno tělo Blaze Bernsteina, devatenáctiletého židovského studenta Pensylvánské univerzity ve městě Philadelphia. Stopy přivedly policii k pachateli, jímž byl zřejmě Bernsteinův spolužák Samuel Woodward, člen extremistické a ostře antisemitské organizace Atomwaffen Division. O této spojitosti informovala nezisková organizace zaměřená na investigativní žurnalistiku ProPublica, která rovněž zveřejnila část online diskuse členů této neonacistické skupiny, v níž zaznívá šokující oslavování brutálního činu a dokonce i plánování dalších podobných akcí. ProPublica také zjistila, že se Woodward v minulosti zúčastnil soustředění pořádaných skupinou Atomwaffen Division, takzvaných „hate camps“ – akcí, v nichž se podněcuje a posiluje sdílený pocit nenávisti vůči určitým minoritním částem společnosti.

„Geniální,“ ocenil v uzavřeném internetovém fóru skupiny Atomwaffen Division jeden z jejích členů vraždu devatenáctiletého Bernsteina. Další chválil Woodwarda za to, že se stal „likvidační četou pro dalšího teplýho Žida“, litoval však, jakou za to bude muset Woodward zaplatit cenu. „Sam udělal blbost,“ mínil další. „Ne že by si ten zasr*** buzerant nezaslužil umřít, ale za zbytek života strávenýho ve vězení to nestojí.“

Mezi projevy verbální nenávisti se objevilo i podněcování k dalším podobným činům. „Budeme inspirovat další podobně provedené vraždy,“ napsal v diskusi jeden z vůdců skupiny Atomwaffen Division. „Musíme šířit svou image a svou propagandu… Rostoucí strach, který takto šíříme, je PŘESNĚ tím, co jsem si pro naši organizaci představoval, když jsem přebíral její vedení. Nenaplánoval bych to líp.“

Podle organizace ProPublica se Woodward vloni zúčastnil soustředění Atomwaffen Division, obnášející mimo jiné i výcvik v zacházení se zbraněmi. Sám Woodward, vrah židovského studenta, se webových stránkách této neonacistické supremacistické organizace brojil proti „podvraťákům a Židům“ a vychvaloval Hitlerům Mein Kampf. Atomwaffen Division jsou podle Ligy proti hanobení (ADL), monitorující nenávistné skupiny v celé Americe, činní od roku 2016 a orientují se proti „krachujícím společenským a vládním systémům“, v nichž „demokracie a kapitalismus daly prostor židovským oligarchům a globálním bankéřům, čímž způsobily kulturní a rasové vytlačení bílé rasy na okraj“.

Policie při vyšetřování pak mimo jiné zjistila, že lidé z Woodwardova okruhu shromažďovali zbraně s cílem útočit na civilisty a na další cíle, jako jsou vedle elektráren a nukleárních zařízení také synagogy.